Po navodima KTA, najveći je broj prijavljenih hrvatskih obitelji za povratak na području Posavine i središnje Bosne, koje su aplicirale na javni poziv što je upućen iz državnog ministarstva za ljudska prava i izbjeglice. Zbog velikog zanimanja ali i potrebe prikupljanja dokumentacije rok za prijavljivanje izbjeglih je produljen do 15. svibnja ove godine. Ministar Ljubić je upoznao biskupa Komaricu s namjerom njegova ministarstva da s izgradnjom započne u lipnju i srpnju ove godine kada Europska razvojna banka odobri novac za obnovu oko 200 domova. Biskup Komarica je informiran i o tome da je hrvatska vlada obećala početkom travnja započeti sa zakašnjelom isporukom sredstava za obnovu oko 170 domova u Republici Srpskoj. U međuvremenu su vlasti BiH uklonile odredbe po kojima se na donacije plaćaju carine i druga opterećenja.
Po Ljubićevim riječima, ministarstvo za izbjeglice i raseljene osobe RS predvidjelo je obnovu oko 300 domova. Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH mogu se prijaviti svi koji traže pomoć pri čemu su prioritet najugroženiji. Ljubić je, po navodima agencije, prihvatio prijedlog biskupa Komarice da se u Banjoj Luci 11. travnja organizira radni sastanak između službenih predstavnika nadležnih ministarstava i predstavnika udruga izbjeglih i prognanih, a predviđeno je i sudjelovanje predstavnika međunarodnih organizacija oko problema povratnika.
Na donatorskoj konferenciji održanoj prošle godine za regionalni projekt povratka i obnove domova obećano je 260,5 milijuna eura. Ova sredstva trebala bi trajno riješiti stambene probleme oko 74.000 izbjeglica i raseljenih na području Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije.