Govoreći na sastanku veleposlanika zemalja članica RACVIAC-a, Josipović je rekao da je Hrvatska kao mediteranska, srednjeeuropska i zemlja jugoistoka Europe predana stabilnosti regije i ulasku susjednih zemalja u EU i NATO.
"Je li moguće debalkanizirati regiju? Da, jest. Moguće je da ona postane zona sigurnosti i razvoja", rekao je Josipović u Rakitju na sastanku RACVIAC-a, Regionalnog središta za pomoć u provedbi sporazuma o kontroli naoružanja i verifikaciji.
Dodao je da je Hrvatska 90-tih godina prošloga stoljeća vodila obrambeni rat, ali je spremna suočiti se s ratnim zločinima te otvorena pitanja u regiji rješavati na miroljubiv način.
"Postoje određeni sporovi i otvorena pitanja sukcesije, nestalih, neriješene granice...Sve ih treba rješavati na miroljubiv način, a ne sukobima i ratovima", naglasio je Josipović u vojarni "Vitez Damir Martić".
U govoru stranim veleposlanicima i hrvatskim časnicima, Josipović je uspješnim primjerom regionalne suradnje ocijenio upravo RACVIAC, multinacionalno regionalno središte za pomoć u provedbi sporazuma o kontroli naoružanja zemljama jugoistočne Europe.
RACVIAC je nastao u sklopu Pakta o stabilnosti, a počeo je s radom 2000. potpisivanjem bilateralnog ugovora između Hrvatske i Njemačke koja je pokrenula taj projekt.
Uz kontrolu naoružanja, RACVIAC provodi seminare iz područja prenamjene vojnih objekata, nekretnina i osoblja, obrambenog planiranja i vojnog proračuna te demokratske kontrole oružanih snaga, a bavi se i suradnjom u borbi protiv ilegalne trgovine malim i lakim oružjem, u prirodnim katastrofama te nadzoru i upravljanju granicama.