U danas objavljenim PBZ Tjednim analizama, analitičari te banke podsjećaju da je stopa inflacije u veljači dosegnula 4,9 posto na godišnjoj razini, što predstavlja lagano smanjenje u odnosu na siječanjskih 5,2 posto.
Visoke stope inflacije u prva dva mjeseca ove godine pripisuju baznom učinku, s obzirom na to da su administrativno regulirane cijene plina i električne energije povećane od svibnja 2012., te sezonskom rastu cijena hrane.
U nastavku godine, međutim, ne očekuju zadržavanje ovakvog trenda, prvenstveno zbog slabosti potražnje kućanstava.
"Na depresivnom tržištu rada u 2013. ne očekujemo nikakva poboljšanja, stopa nezaposlenosti će prema našim prognozama biti viša nego u protekloj godini i u prosjeku iznositi više od 20 posto. Također, ponovni je realni pad neto plaća po stopi od oko 2 posto lako predvidiv u uvjetima daljnje kontrakcije gospodarstva i rezanja proračunskih rashoda", ističu iz PBZ-a.
Dodaju da bi potrošnju mogla pritisnuti i fiskalizacija, kojom se umanjuju dohoci iz sive ekonomije, kao i da ostaje neizvjesno hoće li doći do povećanja poreznog opterećenja građana.
Što se pak tiče cijena hrane, iz PBZ-a navode kako procjene USDA-a govore da će globalna ponuda žitarica (pšenice, kukuruza i soje) biti dostatna te da je u posljednjih šest mjeseci vidljiv silazni trend njihovih cijena, čiji se nastavak očekuju do kraja godine.
Istovremeno, ono što doprinosi stabilnosti cijena je tečaj. Dok je u 2012. kuna u prosjeku oslabila za 1 posto prema euru, odnosno za 9 posto prema dolaru, u 2013. tečaj kune prema euru i dolara prema euru u PBZ-u vide stabilnima, blizu prošlogodišnjih prosjeka, pa tečajna kretanja ne bi trebala imati većeg utjecaja na kretanje cijena.
"Stoga u 2013. godini očekujemo prosječnu stopu inflacije oko 3 posto na godišnjoj razini, pri čemu smatramo da rizici da bude viša za sada prvenstveno dolaze od eventualnih daljnjih povećanja cijena energije", zaključuju analitičari PBZ-a.