FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 9,30 sati

ZAGREB, 18. ožujka 2013. (Hina) - Pregled vijesti iz svijeta do 9,30 sati:

PEKING - Broj uginulih svinja izvađenih iz rijeke pokraj Šangaja premašio je 13.000, izvijestio je u ponedjeljak kineski službeni tisak, ali je i dalje nepoznato kako su tamo dospjele. Sanitarne službe grada Šangaja doasad su iz rijeke Huangpu, glavnog izvora pitke vode za taj višemilijunski grad, izvadile lešine 9460 praščića i svinja, piše Shanghai Daily, dok su vlasti susjedne prefekture Jiaxing izvadile 3601, javlja agencija Xinhua. Dvanaest dana nakon što su uočene prve svinje u rijeci, izazvavši veliku zabrinutost stanovnika kineskog gospodarskog središta, ne samo da nije utvrđena ničija odgovornost za taj slučaj, nego se čini da se životinje i dalje bacaju u nju. Šangaj je uperio prstom na prefekturu Jiaxing, optužujući uzgajivače da se rješavaju mrtvih životinja bacajući ih u rijeku. Šangaj petinu vode za gradske potrebe crpi iz Huangpua. Nakon analize uzoraka vode, uprava Šangaja potvrdila je zadnjih dana da su dobiveni rezultati "normalni", iako je javnost prema tim nalazima jako skeptična. Kinesko ministarstvo poljoprivrede poslalo je inspekcije na lice mjesta, ali i dalje nema jasnog objašnjenja za tisuće uginulih svinja u rijeci.

NIKOZIJA - Ciparski predsjednik je u nedjelju rekao da će štediše koji će morati platiti porez na bankovne uloge u okviru uvjeta za dobivanje financijske pomoći biti obeštećeni u dionicama banaka za koje će jamstvo biti budući prihodi od plina. U obraćanju naciji koje je prenosila televizija predsjednik Nicolas Anastasiades je rekao da je morao prihvatiti poreze na bankarske depozite u zamjenu za međunarodnu pomoć jer bi se inače Cipar suočio sa stečajem. "Rješenje koje smo dogovorili nije ono koje smo željeli ali je najmanje bolno u ovim okolnostima", rekao je Anastasiades. Ministri financija eurozone dogovorili su se o deset milijarda eura teškom paketu pomoći Cipru ne bi li tu zemlju spasili od bankrota. Dogovor je postignut nakon bruxelleskih pregovora ministara i predstavnika Međunarodnog monetarnog fonda. Zauzvrat, Cipar mora obuzdati deficit, smanjiti bankarski sektor i povećati poreze. Ciparske banke bile su izložene Grčkoj koja je i sama u krizi i primila je dva golema financijska paketa pomoći. Po dogovoru s EU-om i uz podršku MMF-a, na štednju u bankama manju od 100.000 eura platio bi se jednokratni porez od 6,75 posto, a za veće iznose 9,9 posto. Takav uvjet dosad je nezabilježen u financijskim paketima pomoći zemljama s posrnulom ekonomijom.

RIM - Čelnik koalicije talijanskog lijevog centra Pier Luigi Bersani u nedjelju je izjavio da će zbog nedovoljnog broja zastupnika za sastavljanje vlade izravno od parlamenta zatražiti podršku njegovim politikama stvaranja novih radnih mjesta i suzbijanja korupcije. Pat pozicija nastala nakon izbora održanih krajem veljače i prijetnja mjeseci političke nestabilnosti potaknula je uzbunu u Europi i upozorenja da Italija ne može odgađati žurno potrebne reforme za snaženje njenog posrnulog gospodarstva. Predsjednik Giorgio Napolitano trebao bi u srijedu započeti konzultacije s čelnicima stranaka kako bi vidio ima li ikakvih izgleda za sastavljanje nove vlade. Bersani, čelnik Demokratske stranke (PD), osvojio je većinu u donjem domu parlamenta no to nije uspio i u senatu te ovisi o potpori svojih konkurenata za formiranje vlade. On je najavio da će Napolitanu reći da neće pokušati unaprijed postići čvrste sporazume ali će parlamentu iznijeti niz prijedloga temeljenih na suzbijanju korupcije i stvaranju radnih mjesta.

LJUBLJANA - Stranka slovenske mandatarke Alenke Bratušek osudila je u nedjelju kao neprihvatljivu izjavu Ljudmile Novak, ministrice za dijasporu u odlazećoj vladi Janeza Janše, kojom se sugeriralo da taj resor ne bi smio voditi netko tko je pripadnik manjine. "Takva izjava ne spada u Sloveniju koja je tolerantna država i članica Europske unije, predstavlja pokušaj diskreditacije i diskriminacije, a protivna je i našem ustavu", navela je u izjavi za javnost Pozitivna Slovenija (PS) koju vodi Bratušek. Za jedno od pet ministarskih mjesta u novoj vladi o kojoj će parlament glasovati u srijedu ta je stranka kandidirala 32-godišnju komercijalisticu Tinu Komel iz Kopra koja se izjašnjava kao pripadnica talijanske manjine, a bila bi najmlađa ministrica u novoj vladi. Komentirajući prijedlog da to mjesto zauzme Komel, odlazeća ministrica za dijasporu, inače predsjednica demokršćanski orijentirane stranke Nova Slovenija (NSI), izjavila je u petak da bi taj resor treba voditi netko tko ima jaku nacionalnu svijest i kojemu je Slovenija "u srcu", a ne netko tko je talijanske narodnosti.

PARIZ - Popularnost francuskog predsjednika Francoisa Hollandea pala je na najnižu razinu od njegova izbora u svibnju i po prvi puta je niža od one koju uživa čelnica krajnje desnice Marine Le Pen, pokazali su rezultati anketa objavljeni u nedjelju. Samo je 31 posto Francuza, osam posto manje nego prošlog mjeseca, zadovoljno radom Francoisa Hollandea koji se bori s najvišom nezaposlenošću u posljednjih 13 godina i gospodarstvom u stagnaciji, po ispitivanju javnog mišljenja provedenom za list Metro i televiziju LCI. Hollande je svoje predsjedništvo započeo s podrškom 59 posto Francuza a od tada se muči ispuniti obećanje da će zaustaviti rast nezaposlenosti a njegova je vlada najavila rezanje milijardi javnih troškova. Istaknuti oporbeni političari, uključujući bivše konzervativne premijere Francoisa Fillona i Alaina Juppea, trenutno su popularniji od Hollandea i premijera Jean-Marc Ayraulta. Čelnica krajnje desnice Marine Le Pen po popularnosti je za jedan posto pretekla Hollandea po prvi otkako je preuzeo vlast. Gotovo dvije trećine ispitanih želi preustroj vlade. Ispitivanje je provedeno od 9. do 14. ožujka na uzorku od 1010 osoba.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙