U 21 hrvatskom gradu i općinama stvoreni su uvjeti za ravnopravnu službenu upotrebu manjinskoga jezika i pisma za srpsku nacionalnu manjinu, a pravo na dvojezičnost do sada ni u jednom segmentu nije ostvarena, iako se javno raspravlja samo o (ne)isticanju topografskih tabli u jednom od gradova – Vukovaru, ističe se u pismu predsjednika Upravnog odbora SDF-a Veljka Džakule.
Stoga tražimo da se izbori u 21 gradu i općinama, u kojima srpska zajednica čini najmanje trećinu stanovništva, provedu sukladno odredbi Ustavnoga zakona. Budući da su izbori proces komunikacije građana i države, logično je da sukladno odredbama Ustavnoga zakona ta komunikacija pripadnicima srpske manjine u tim općinama i gradovima mora biti omogućena na njihovu jeziku i pismu, smatra Džakula.
"Svi izborni materijali, uključujući liste kandidata i izborne listiće, u tim bi jedinicama lokalne samouprave, i za lokalne i županijske, ali i za izbore za Europski parlament, trebali biti otisnuti i na manjinskom jeziku i pismu, dakle, na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Istina je da će to dovesti do nešto povećanih troškova provođenja izbora, ali premijer Milanović je s pravom ustvrdio kako demokracija košta. Po našem mišljenju radi se o dodatnom trošku koji je zanemariv u odnosu na dobrobiti što ih ostvaruje i doprinosom integraciji srpske manjinske zajednice u Hrvatskoj u hrvatsko društvo i politički sistem", naglašava Džakula.
Napominje da izbori za Europski parlament za pripadnike manjine imaju veliko značenje, kao prvi takvi izbori na kojima pripadnici manjine mogu sudjelovati, ali i kao pretpostavka za uspostavljanje nove razine zaštite ljudskih i manjinskih prava. Zato je visok odaziv pripadnika manjine na tim izborima važan i za europsku budućnost manjine i za demokratski razvoj Hrvatske, stoji u pismu predsjednika Upravnog odbora SDF-a Veljka Džakule ministru uprave Arsenu Bauku.