Predsjednik Josipović i izvršna direktorica Arnould razgovarali su o sudjelovanju Republike Hrvatske u mirovnim operacijama i misijama pod vodstvom Europske unije kao što su mirovna misija EUFOR u Čadu, EU NAVFOR Somalija–Atalanta na Rogu Afrike, EULEX na Kosovu te EU PM u Afganistanu.
Prilikom susreta posebno je istaknuta pomorska orijentacija Republike Hrvatske u smislu njezina skorog ulaska u Europsku uniju. Naime, hrvatska pomorska granica postaje dio graničnog područja Unije te se povećava zahtjevnost za njezin nadzor i kontrolu. Republika Hrvatska i dalje će razvijati svoje sposobnosti u duhu europske Zajedničke obrambene i sigurnosne politike, prvenstveno u okviru vlastite Obalne straže. U tom smislu, istaknuta je potreba stavljanja u punu funkciju obalnih radara, opremanje Obalne straže novim obalnim ophodnim brodovima kao i drugim tehničkim sustavima.
Razgovaralo se i opasnostima od improviziranih eksplozivnih naprava te je zaključeno kako Republika Hrvatska raspolaže znanjima i mogućnostima da se uključi u mirovne i humanitarne operacije pod vodstvom EU-a, ali i da svoja iskustva i znanja razmjenjuje u okviru uspostavljenih NATO i EU Centara izvrsnosti. U tom pogledu posebno su istaknute mogućnosti hrvatske obrambene industrije koja je sposobna proizvesti suvremene strojeve za humanitarno razminiranje, a koji su već izvezeni u preko dvadeset država.
Europska obrambena agencija osnovana je u srpnju 2004. godine s temeljnom zadaćom jačanja i razvoja obrambenih sposobnosti Europske unije osobito na području upravljanja krizama i promicanja Zajedničke sigurnosne i obrambene politike.