Članovi izaslanstva britanske Međuparlamentarne unije, koji borave u višednevnom posjetu Hrvatskoj, istaknuli su da u britanskoj javnosti postoji zabrinutost zbog priljeva stranih radnika, ali prvenstveno zbog masovnog dolaska Bugara i Rumunja u posljednih desetak godina.
"Ne, ne bojimo se. Zapravo bili bi sretni da ljudi iz Hrvatske dođu. Samo ne znam koliko ćete vi biti sretni s drugima", rekao je voditelj izaslanstva lord Dundee, član Doma lordova u parlamentu Ujedinjenog Kraljevstva.
Britanski zastupnici ističu da njihovi građani nemaju problema s dolaskom Hrvata koji su obrazovaniji, vještiji radnici, bolje govore engleski, a gospodarstvo je razvijenije od ekonomija Rumunjske i Bugarske koje su u Uniju ušle 2007.
"Britanci ne gledaju na Hrvate kao na Bugare i Rumunje, jer su kriteriji za ulazak u Uniju bili su teži nego u slučaju tih dviju zemalja", rekao je zastupnik Nigel Adams dodajući da je jedina bojazan ona od "slabo obučenih radnika".
Parlamentarci su upozorili na činjenicu da u Hrvatskoj ne posluje niti jedna velika britanska tvrtka i pozvali hrvatsku vladu da ukloni prepreke stranim ulaganjima.
"Čini se da je puno lakše pokrenuti posao u Velikoj Britaniji nego u Hrvatskoj. Osnova svakog gospodarstva je malo i srednje poduzetništvo, pa bi vlada trebala ukloniti barijere i ugledati se na poslovne modele sa sjevera Europe", poručio je zastupnik Fabian Hamilton.
Nakon trodnevnog boravka u Zagrebu gdje su razgovarali s najvišim hrvatskim dužnosnicima, članovi britanskog parlamenta odlaze u četvrtak u Istru gdje će u Grožnjanu obići školu obnovljenu sredstvima EU-a i posjetiti vinariju Kozlović koja također koristi europske fondove.