To je prvi slučaj tzv. funkcionalnog izlječenja novorođenčeta, rijedak događaj kada osoba postigne remisiju bez daljnje terapije i kada analiza krvi pokazuje da se virus nije umnožio.
Potrebni su dodatni testovi kako bi se utvrdilo postiže li terapija jednak učinak i u druge djece, no već taj rezultat mogao bi promijeniti način liječenja visokorizičnih beba i potencijalno dovesti do izlječenja djece oboljele od HIV-a, virusa koji uzrokuje AIDS.
"Ovo je dokaz da se HIV kod djece može pobjediti", rekla je dr. Deborah Persaud, virolog sa sveučilišta John Hopkins u Baltimoreu.
Priča bebe razlikuje se od poznatog slučaja Timothya Raya Browna, tzv. berlinskog pacijenta, koji je 2007. izliječen lijekovima za leukemiju kojima mu je uništen imunološki sustav, a potom transplantirane stanice donora s rijetkom genetskom mutacijom otpornom na virus HIV-a.
Za razliku od skupe Brownove terapije, u slučaju bebe iz Mississippia korišten je koktel lako dostupnih lijekova kojim se već liječe djeca zaražena HIV-om.