Nakon gotovo tri desetljeća naglog rasta vojnih izdataka, Kina sada ima moć suprotstaviti se protivnicima i posegnuti za teritorijem bogatim prirodnim resursima u Istočnom kineskom moru i Južnom kineskom moru.
Kineska mornarica, sada druga po veličini u usporedbi s američkim flotom, postala je istinska sila i provodi gotovo stalne ophodnje i vježbe u spornim vodama.
Tijekom posljednjih šest mjeseci zaoštrio se spor između Kine i Japana oko niza otočića u Istočnom kineskom moru, poznatih kao Senkaku u Japanu i Diaoyu u Kini.
Peking je također u sporu s Filipinima i Vijetnamom, kao i s Tajvanom, Brunejem i Malezijom, oko teritorija u Južnom kineskom moru.
Većina analitičara očekuje da će ovogodišnji proračun nastaviti s trendom rasta.
"Još uvijek su procjene stalnog rasta", rekao je Ni Lexiong, vojni stručnjak na šangajskom Sveučilištu političkih znanosti i prava. "S obzirom na sadašnje stajalište Kine, ona neće dopustiti da je netko maltretira."
Uz misije za isticanje suvereniteta nad spornim teritorijem, kineska mornarica također se raspoređuje u Adenskom zaljevu i vodama kod Somalije u sklopu svog doprinosa operacijama protiv piratstva, koje je odobrio UN, u Indijskom oceanu.
Peking je prošlog mjeseca objavio odlazak 14. takve misije od prosinca 2008.
Te su operacije veliki otklon za vojsku koja je većinom bila ograničena na vježbe i obuku unutar kopnenih kineskih granica i obalnih voda.
Međutim, one isto tako nameću novi teret za proračun koji je velikim dijelom posvećen brzoj modernizaciji oružja, uključujući velike narudžbe za nove ratne brodove, podmornice, borbene zrakoplove i rakete.
Peking je prošle godine objavio povećanje od 11,2 posto vojnih troškova koji su iznosili 106 milijardi dolara.
Međutim, strani vojni analitičari kažu da veliki dio vojnih troškova Kine nije uključen u objavljeni proračun.
Pentagon je prošle godine procijenio da će stvarni izdaci Pekinga za 2012. biti između 120 i 180 milijardi dolara.