U zagrebačkoj policiji nemaju podataka o broju otrovanih životinja, no navode da su od sredine veljače dobili nekoliko dojava o sumnjivim tvarima pronađenima u parkovima i na livadama. Kažu da tragaju za osobama koje postavljaju opasne tvari te provjeravaju sve dojave i obilaze otvorene prostore na kojima bi kućni ljubimci mogli doći u kontakt s potencijalno opasnim tvarima.
Policija je do sad dobila dojave građana o trovanju pasa na području Maksimira, nasuprot Nove Bolnice, a obilaskom susjednog Požarinja pronađena je sumnjiva materiju koja je poslana na analizu. Sumnjive tvari, temeljem dojava građana, policija je izuzela i na Trnju i Medveščaku.
Podaci o broju otrovanih životinja nije se mogao dobiti ni na Veterinarskom fakultetu, na kojem su sredinom veljače zaprimljena tri psa za koja se sumnjalo da su otrovana.
Slučajevi postavljanja otrova i trovanja životinja su po izvješću Prijatelja životinja zabilježeni u Maksimiru, Kajzerici, parku Ribnjak, Zapruđu, Srednjacima, Prečkom, Pantovčaku, Tuškancu i Dubravi.
Tu udrugu građani su obavijestili o trovanju 17 pasa od čega ih je uginulo devet. Zabilježeno je i 10 slučajeva smrtonosnog trovanja mačaka.
Prijatelji životinja pozivaju građane da kod sumnje na trovanje pokušaju izazvati povraćanje ako je životinja svjesna i hitno je odvedu veterinaru te da prijave policiji i udrugama za zaštitu životinja svaki nalaz otrova i slučaj trovanja, kao i sumnju na trovača.
Od kraja siječnja i u Splitu je zabilježeno nekoliko slučajeva trovanja životinja.
Ubijanje životinja novim se kaznenim zakonom može kazniti do godine dana zatvora.