"Uprava na današnjem sastanku nije ništa konkretno ponudila, dok je naš zahtjev bio isplata šest plaća. Budući da proces mirenja nije uspio, od sutra je 130 zaposlenika svih četiriju tvrtki u štrajku do ispunjenja zahtjeva", rekao je Vidaček.
Potvrdio je da je danas i službeno poslana prijava DORH-u protiv članova uprava i nadzornih odbora sve četiri tvrtke, a razlozi prijave su netransparentnost u poslovanju, neisplata plaća i doprinosa.
Iz štrajkaškog odbora potvrđeno je da je u ovom trenutku u Coningu inspekcija Porezne uprave.
Članovi štrajkaškog odbora izrazili su sumnju u uspješnost otvaranje predstečajne nagodbe, a kao jedino rješenje vide stečaj koji bi im omogućio naplatu barem dijela potraživanja.
Zadnja je plaća radnicima Coninga d.d. isplaćena za lipanj prošle godine, pa je 20-ak radnika te varaždinske tvrtke od prošlog četvrtka u štrajku. Osim zaostalih plaća, Coning je zaposlenicima dužan i isplatu naknada za prijevoz, dnevnice i terenski dodatak, kao i uplatu poreza i doprinosa, koje im tvrtka ne plaća godinama.
Tvrtka Coning već je dulje vrijeme u financijskim problemima te je nedavno podnijela zahtjeva za predstečajnu nagodbu za koju, kako je objavila Fina, treba dopuniti dokumentaciju, dok je predstečajna nagodba potvrđena za tvrtke Coning ekogradnja i Coneco.
Iz Uprave Coninga su, na upit Hine, istaknuli kako je dugotrajna kriza u građevinskom sektoru uzrok otežanog poslovanja kao i poteškoće u naplati potraživanja, a kao jednog od najvećih dužnika navode državu.
"Država ne osporava naša potraživanja, ali ih ni ne ispunjava. Naplata tih potraživanja ujedno bi značila i stabilizaciju poslovanja Grupe. Radi uspješne provedbe predstečajne nagodbe i pregovora s vjerovnicima provedeno je objedinjavanje svih tvrtki u jedan poslovni subjekt", stoji u priopćenju iz Uprave Coninga.
Na upit je li bivši potpredsjednik Vlade Radimir Čačić viđen tijekom jučerašnjeg dana na sastanku sa članovima Uprave predstavnici štrajkaškog odbora nisu željeli odgovoriti.