FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

EU i SAD "dižu ruke" od vlade FBiH

SARAJEVO, 13. veljače 2013.(Hina) - Delegacija Europske unije u Bosni i Hercegovini i američko veleposlanstvo u toj zemlji objavili su u srijedu kako prekidaju s pokušajima da pomognu u preustroju vlade Federacije BiH, optuživši pritom sve strane povezane s tim problemom da snose podjednaku odgovornost za zastoj u kojemu se proces preustroja našao.

"Odgovornost za rješavanje političkog zastoja u Federaciji BiH na lokalnim je čelnicima. Na njihov zahtjev u proteklim smo tjednima pokušali olakšati dijalog između političkih stranaka o preustroju vlade FBiH, no sada nemamo drugog izbora nego prekinuti naša nastojanja da u tome pomognemo", stoji u zajedničkoj izjavi objavljenoj nakon što je zastupnički dom federalnog parlamenta u utorak izglasovao nepovjerenje entitetskoj vladi, donijevši istodobno odluku da joj dok je u tehničkom mandatu oduzme gotovo sve bitnije ovlasti.

Ovakve odluke izglasovane su na zahtjev Socijaldemokratske partije BiH (SDP), HDZ BiH, HDZ 1990. i Saveza za bolju budućnost (SBB).

Smjenu vlade te četiri stranke su pokrenule jer prije toga nisu uspjele smijeniti ministre iz reda Stranke demokratske akcije (SDA), Hrvatske stranke prava (HSP) i Narodne stranke Radom za boljitak (NSRzB).

SDP je sadašnju federalnu vladu uspostavio u ožujku 2011. godine, upravo u suradnji s ove tri stranke, no u lipnju 2012. ju je razvrgnuo uzevši kao nove koalicijske partnere dva HDZ-a i SBB.

Odluku zastupničkog mora potvrditi i dom naroda, a SDA je najavio kako će to blokirati tako što će se pozvati na institut zaštite vitalnog nacionalnog interesa.

Ukoliko se to dogodi, o tome je li povrjeđen vitalni nacionalni interes odlučuje ustavni sud FBiH, no on za to sada nema kapacitet jer u njemu nisu popunjena sva sudačka mjesta, pa eventualni preustroj vlade može čekati mjesecima, možda čak do idućih izbora u jesen 2014. godine.

Ukoliko bi postupak izglasavanja nepovjerenja vladi i bio deblokiran, konačnu potvrdu kao i odluku o imenovanju nove vlade može donijeti samo predsjednik FBiH Živko Budimir (HSP).

Delegacija EU i veleposlanstvo SAD ocijenili su kako je ovakva situacija nastupila jer ni nijedna strana nije pokazala dovoljno spremnosti za postizanje kompromisa.

"Sve stranke u parlamentu Federacije i u izvršnoj vlasti snose dio odgovornosti u procesu koji traje predugo", stoji u izjavi, uz poziv Budimiru "da ne blokira niti odgađa" preustroj vlade, odnosno da pokaže inicijativu koja će dovesti do rješenja sukladno temeljnim pravilima parlamentarne demokracije.

"Zauzvrat, dva HDZ moraju prihvatiti da predsjednik Budimir do kraja ostane u svom mandatu ukoliko to učini", poruka je delegacije EU i američkog veleposlanstva HDZ-u BiH i HDZ-u 1990., jer te stranake inzistiraju i na smjeni Budimira tvrdeći da on ne može predstavljati interese hrvatskog naroda.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙