Prema radu objavljenom u časopisu International Journal of Obstetrics and Gynecology znanstvenici su obradili podatke o više od 5,4 milijuna novorođenčadi između 1984. i 2007. godine u 14 europskih zemalja te utvrdili da su kongenitalne anomalije porasle na svakih deset tisuća višestrukih trudnoća sa šest na 11 slučajeva.
Voditeljica istraživanja Helen Dolk sa Sveučilišta Ulster u Sjevernoj Irskoj kaže kako je znanstvenicima bilo jasno da su u porastu višestruke trudnoće i da su te bebe izložene povećanom riziku prirođenih anomalija.
Tijekom 23 godine broj višestrukih trudnoća porastao je 50 posto. Oko četiri posto prirođenih mana bilo je kod novorođenčadi rođene u višestrukim trudnoćama.
U tom razdoblju broj prirođenih pogrešaka kod višestrukih trudnoća udvostručio se, a najveći dio bile su fizičke deformacije koje nisu rezultat kromosomskih anomalija. Znanstvenici su utvrdili da je rizik kongenitalnih malformacija 27 posto veći nego kod jednostrukih trudnoća.
Dio povećanja rizika može se pripisati širenju in vitro oplodnje koja povećava rizik anomalija. Dolk kaže kako bi se možda trebalo razmisliti o usađivanju samo jednog zametka u maternicu.
"Ključna poruka ostaje: rizici su mali. Većina beba iz višestrukih trudnoća rađa se zdrava no postoje brojni razlozi zašto je transfer samo jednog embrija bolja opcija od prijenosa više embrija", kaže Dolk.