Hrvatska ima sve više predmeta pred Europskim sudom za ljudska prava jer su građani sve više svjesni svojih prava, izjavila je Stažnik nakon predavanja koje je održala policajcima s ciljem jačanja njihove svijesti o zaštiti ljudskih prava.
Prema podacima Ureda zastupnika, od 2001. do kraja 2012. Europski sud za ljudska prava donio je 239 presuda, dok su u 179 slučajeva postignute nagodbe.
Novčane naknade isplaćene temeljem tih presuda, nagodbi i unilateralne deklaracije iznosile su 2,582.235 eura. No, uz financijske, povrede konvencija stvaraju pravne i političke posljedice.
Stažnik napominje kako je zaštita ljudskih prava najučinkovitija i najjeftinija kad je provode domaća tijela jer će građani, ako nemaju zaštitu u Hrvatskoj pravdu tražiti pred Europskim sudom.
Problem je što, kazala je, sustav nije dovoljno upoznat s konvencijskim pravom kako bi ga mogao primjenjivati na način da se u Hrvatskoj uklone povrede prava.
Predavanje koje je održala u Ravnateljstvu policije smatra prilikom da MUP i policajci koji su prvi u kontaktu s građanima vide gdje su pogriješili u postupanju kako bi ubuduće znali ispravno postaviti.
Ured zastupnika RH pred Europskim sudom za ljudska prava je stručna služba Vlade koja zastupa državne interese u svim postupcima u kojima je Hrvatska tužena pred tim sudom.
Europski sud putem svojih presuda i odluka tumači Konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda i uspostavlja konvencijske standarde koje sva tijela državne vlasti trebaju poštovati.