MADRID - Industrijska proizvodnja u Španjolskoj u prosincu je smanjena šesnaesti mjesec zaredom, premda je tempo njezina pada blago usporen, pokazali su najnoviji podaci tamošnjeg statističkog ureda. Kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja u prosincu je tako smanjena za 6,9 posto u usporedbi s istim razdobljem godine ranije, objavio je statistički institut INE. Time je pad proizvodnje blago usporio na godišnjoj razini, s obzirom da je u studenome iznosio revidiranih sedam posto, umjesto prvotno procijenjenih 7,2 posto. Svi segmenti industrije, izuzev energetskog, zabilježili su pad proizvodnje. Najveći pad zabilježen je u segmentu proizvodnje potrošačkih roba, od golemih 10,5 posto na godišnjoj razini, a slijedi segment intermedijarnih proizvoda, s padom proizvodnje od 8,8 posto. Proizvodnja kapitalnih dobara smanjena je za 4,6 posto u usporedbi s godinom ranije. Iznimka je bio tek segment energetskih proizvoda, u kojem je proizvodnja na godišnjoj razini uvećana za 0,6 posto, objavio je statistički ured INE.
RIM - Svjetske cijene hrane stabilizirale su se u siječnju nakon tromjesečnog pada, priopćila je u četvrtak agencija Ujedinjenih naroda za hranu (FAO), upozorivši ipak da bi loše vrijeme moglo prouzročiti nagli skok cijena s obzirom na tijesne zalihe žitarica. Agencija za hranu i poljoprivredu (FAO) objavila je da je njezin indeks cijena hrane, koji mjeri mjesečne promjene cijena za košaricu osnovnih prehrambenih proizvoda, uključujući žitarice, uljarice, mliječne proizvode, meso i šećer, iznosio u siječnju 210 bodova, ostavši nepromijenjen u odnosu na prosinac. Pritom je rast cijena biljnih i životinjskih masnoća neutralizirao pad cijena žitarica i šećera dok su cijene mesa i mliječnih proizvoda ostale uglavnom nepromijenjene. Cijene hrane skočile su sredinom 2012. nakon najgore suše u SAD-u u više od pola stoljeća i izostanka padalina i u drugim ključnim izvoznicima, povećavajući pritom strah od krize hrane slične onoj iz 2008. U posljednja tri mjeseca prošle godine pritisnula su ih pak očekivanja da će velika južnoamerička proizvodnja napuniti globalne zalihe. FAO je također povisio prognozu svjetske proizvodnje žitarica u 2012., na 2,302 milijardi tona, što je 20 milijuna tona više nego u dosadašnjoj prognozi.
ZAGREB - Veliki dio europskih potrošača smatra da se u njihovoj hrani, proizvodima za čišćenje i kozmetici nalaze kemikalije i na to osobito obraćaju pozornost prilikom kupnje prehrambenih proizvoda, pokazalo je ispitivanje Eurobarometra. Po ispitivanju, 83 posto potrošača zabrinuto je da hrana i piće sadržavaju kemikalije, a 90 posto to vjeruje za kozmetiku i higijenske proizvode. Nešto manje ih vjeruje da se kemikalije nalaze u odjeći i cipelama (85 posto), dječjim igračkama (75 posto) i namještaju (74 posto). "Potrošači imaju razloga biti zabrinuti jer se u nekim proizvodima i dalje nalaze kemikalije koje su opasne po zdravlje kao što su one koje uzrokuju hormonske poremećaje", rekao je glasnogovornik Europske organizacije potrošača Johannes Kleis, dodajući da neki proizvodi nemaju čak ni popis kemikalija koje sadrže. Ispitivanje je provedeno u listopadu prošle godine na reprezentativnom uzroku europskih građana iz 27 država članica, a objavljeno je u veljači. Po studiji, potrošači daleko najviše provjeravaju sastojke hrane (njih 81 posto), potom kozmetike (59 posto), igračaka (56 posto), te proizvoda za čišćenje (53 posto).
BRUXELLES - Bruxelles će ojačati kontrole kvalitete maslinovog ulja, te uvesti sankcije od 1. siječnja 2014., u okviru akcijskog plana pomoći sektoru proizvodnje ulja i poboljšavanja njegove slike u javnosti. "Predložena pravila predviđaju s jedne strane jačanje kontrola kvalitete maslinovog ulja i sankcije kojima se žele izbjeći prijevare, a s druge strane minimum kontrola o čijoj provedbi bi zemlje članice trebale izvijestiti na standardizirani način", pojasnila je Europska komisija u priopćenju. Prijedlog, koji je u srijedu izglasalo povjerenstvo stručnjaka, trebala bi još potvrditi Komisija kako bi stupio na snagu 1. siječnja 2014. U cilju bolje zaštite i informiranja potrošača, još jedan prijedlog pravila predviđa da etikete "na najvidljiviji i najčitljiviji mogući način govore o nazivu i podrijetlu proizvoda". Bruxelles je u lipnju 2012. predložio akcijski plan čiji je cilj pomoći proizvođačima maslinovog ulja u Uniji. Proizvođači se sučeljavaju s padom cijena, a planom bi se ojačala njihova konkurentnost i slika u javnosti, dok bi potrošači istovremeno bili bolje informirani. EU je prvi proizvođač, potrošač i izvoznik maslinovog ulja u svijetu.
ZUERICH - Švicarski bankarski div Credit Suisse izvijestio je u četvrtak da mu se neto dobit prošle godine smanjila za 24 posto, kliznuvši na 1,4 milijarde švicarskih franaka (1,2 milijarde eura), unatoč povećanoj dobiti odjela investicijskog bankarstva. Analitičari koje je anketirala švicarska financijska novinska agencija AWP procijenili su neto dobit na 1,7 milijardi franaka. U posljednjem tromjesečju 2012. banka je zabilježila neto dobit od 397 milijuna franaka, u usporedbi s gubitkom od 637 milijuna franaka u istom razdoblju prethodne godine. Odjel za privatno bankarstvo i upravljanje imovinom ostvario je u 2012. operativnu dobit od 3,7 milijarde franaka, u odnosu na 2,9 milijardi franaka ostvarenih u prethodnoj godini. Odjel investicijskog bankarstva uspio je zaključiti godinu u plusu, ostvarivši operativnu dobit od dvije milijarde franaka, nakon operativnog gubitka u 2011. od 593 milijarde franaka.
SIENA - Treći po veličini talijanski zajmodavac Monte dei Paschi di Siena (MPS) izvijestio je da je na tri problematične trgovine financijskim izvedenicama izgubio ukupno 730 milijuna eura. Nakon jučerašnjeg šestosatnog sastanka bančina je uprava u priopćenju izvijestila da će gubici povezani s transakcijama iz razdoblja od 2006. do 2009. smanjiti neto vrijednost njezine imovine u 2012. i da ne uključuju eventualni fiskalni efekt. Utjecaj na bančine rezultate u 2012. još nije utvrđen i ovisit će o primijenjenim računovodstvenim kriterijima, uključujući moguće revizije ranije objavljenih poslovnih izvješća. Najstarija banka u svijetu našla se prošlog mjeseca u žarištu financijskog i političkog skandala nakon što je objavila da je otkrila ozbiljne probleme povezane s nizom transakcija sa složenim financijskim izvedenicama i strukturiranim proizvodima. Bančini problemi oteli su se kontroli nakon što je 2007. za devet milijardi eura kupila manjeg konkurenta Antonvenetu. Njezina je pozicija tako oslabljena neposredno uoči erupcije svjetske financijske krize 2008.
LONDON - Britanski organizator putovanja Thomas Cook smanjio je operativni gubitak u posljednja tri mjeseca prošle godine dok je njegov konkurent TUI Travel potonuo još dublje u minus ali je povisio prognozu za cijelu poslovnu godinu. U tromjesečju do kraja prosinca najstarija svjetska putnička grupa Thomas Cook zabilježila je operativni gubitak od 69,8 milijuna funti (109,25 milijuna dolara), smanjivši ga za 23 posto u odnosu na isto razdoblje godine ranije. Bruto marža iznosila je u promatranom razdoblju 21,9 posto i povećana je za 1,3 postotna boda u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Iz kompanije napominju da su rezervacije za zimu i ljeto u skladu s njihovim očekivanjima. "Svjedočili smo snažnijim poslovnim rezultatima na našim glavnim tržištima, Velikoj Britaniji, Njemačkoj i Skandinaviji. Iako prilike u svjetskom gospodarstvu i povjerenje potrošača i dalje predstavljaju izazov, ustrajemo u transformaciji poslovanja", rekla je izvršna direktorica Herriet Green. Njegov glavni konkurent TUI Travel u odvojenom je izvješću u četvrtak objavio da je posljednja tri prošlogodišnja mjeseca zaključio s neto gubitkom od 119 milijuna funti, čime je on povećan za 16 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
WASHINGTON/TOKIO - Tvrtka Boeing radi na izmjenama dizajna akumulatora koje će minimizirati rizik od izbijanja požara na zrakoplovima Dreamliner 787 i moguće je da će letjelice toga tipa ponovno početi letjeti u ožujku, objavio je u četvrtak list The Wall Street Journal. Američke zrakoplovne vlasti istovremeno su najavile da će dopustiti da jedna letjelica toga tipa, pod strogim uvjetima, obavi let iz Teksasa do tvornice u saveznoj državi Washingtonu. Regulatorne agencije diljem svijeta zabranile su let tehnološki naprednog Dreamlinera sredinom siječnja, nakon što se u Bostonu zapalio litijski akumulator jednog zrakoplova i zabilježen još jedan incident povezan s akumulatorom u Japanu. Američka tvornica zrakoplova Boeing obustavila je isporuke novih 787 Dreamlinera dok se ne riješi problem s akumulatorom zrakoplova i najavila da će ih nastaviti proizvoditi, ali ih neće isporučivati dok se problem ne riješi. Svih 50 Boeingovih 787 Dreamlinera u komercijalnoj uporabi prizemljeno je nakon prisilnog slijetanja letjelice japanske kompanije All Nippon Airways zbog pregrijavanja litijskog akumulatora.
LONDON - Cijene barela nafte u četvrtak su na londonskom tržištu prekoračile razinu od 117 dolara u očekivanju govora čelnika Europske središnje banke (ECB) o stanju u gospodarstvu eurozone. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte porasla 88 centi, na 117,61 dolar. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 25 centi višoj cijeni, na 96,87 dolara. Ulagači čekaju konferenciju za novinstvo predsjednika Europske središnje banke Marija Draghija radi smjernica o stanju u gospodarstvu eurozone. Banka je očekivano zadržala ključne kamatne stope na rekordno niskoj razini od 0,75 posto. "Konferencija za novinare ECB-a važna je za ukupno raspoloženje u eurozoni", kazao je Bjarne Schieldrop iz SEB-a. U srijedu je tržišta oraspoložila vijest da je saudijska proizvodnja u siječnju ostala uglavnom nepromijenjena u odnosu na prosinac, kada je smanjena za oko 700.000 barela dnevno. U proteklim tjednima tržišta ohrabruju naznake da je gospodarstvo eurozone dotaknulo najnižu točku i na putu je stabilizacije. Ujedno je počeo ubrzavati rast gospodarstava najvećih svjetskih naftnih potrošača SAD-a i Kine. Naftna tržišta podupiru nastavak napetosti zbog iranskog nuklearnog programa i eskalacija sukoba u Siriji i Tunisu.
NEW YORK - U srijedu su na Wall Streetu burzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni, jer nije bilo vijesti koje bi mogle znatnije pokrenuti tržište. Dow Jones indeks ojačao je 0,05 posto, na 13.986 bodova, a za toliko je porastao i S&P 500, dosegnuvši 1.512 bodova. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 0,10 posto, na 3.168 bodova. Od početka godine S&P 500 indeks porastao je 6 posto, dok se Dow Jones nedavno probio iznad 14.000 bodova, što su najviše razine tih indeksa još od kraja 2007. Bez snažnog pokretača, teško je za očekivati daljnji rast cijena dionica, kažu analitičari. "S obzirom na snažan, gotovo neprestan rast tržišta još od studenoga, kratkoročno se može očekivati blaga korekcija cijena. Tim više što je sezona objave kvartalnih poslovnih rezultata kompanija, koja je posljednjih tjedana podržavala tržište, pri kraju", kaže Dan Suzuki, strateg u Bank of America-Merrill Lynch. I jučer je većina kompanija izvijestila o boljim nego što se očekivalo rezultatima ostvarenim u četvrtom lanjskom tromjesečju.
TOKIO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale jer nema novih vijesti koje bi potaknule ulagače, oprezne uoči sjednice čelnika Europske središnje banke. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 1 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Šangaju pale između 0,1 i 0,6 posto. U Australiji su cijene dionica porasle blagih 0,3 posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,3 posto. Nedostatak značajnijih vijesti i jučerašnja stagnacija burzovnih indeksa na Wall Streetu naveli su azijske ulagače na oprez. Najviše je jutros pao tokijski Nikkei indeks, što je posljedica dobitonosnih prodaja nakon što je jučer taj indeks dosegnuo najvišu razinu u više od četiri godine. Uz to, zaustavljeno je poniranje japanske valute. Jen je posljednjih tjedana pod snažnim pritiskom jer se očekuje dodatno labavljenje monetarne politike i poticanje inflacije kako bi se treće po veličini svjetsko gospodarstvo izvuklo iz deflacije.
NEW YORK - Na Wall Streetu su u srijedu burzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni, jer nije bilo vijesti koje bi mogle znatnije pokrenuti tržište i jer su ulagači suzdržani nakon što su cijene dionica dosegnule najviše razine u pet godina. Dow Jones indeks ojačao je 0,05 posto, na 13.986 bodova, a za toliko je porastao i S&P 500, dosegnuvši 1.512 bodova. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 0,10 posto, na 3.168 bodova. Od početka godine S&P 500 indeks porastao je 6 posto, dok se Dow Jones nedavno probio iznad 14.000 bodova, što su najviše razine tih indeksa još od kraja 2007. godine. Bez snažnog pokretača, teško je za očekivati daljnji rast cijena dionica, kažu analitičari. "S obzirom na snažan, gotovo neprestan rast tržišta još od studenoga, kratkoročno se može očekivati blaga korekcija cijena. Tim više što je sezona objave kvartalnih poslovnih rezultata kompanija, koja je posljednjih tjedana podržavala tržište, pri kraju", kaže Dan Suzuki, strateg u Bank of America-Merrill Lynch. I jučer je većina kompanija izvijestila o boljim nego što se očekivalo rezultatima ostvarenim u četvrtom tromjesečju lani.