U izjavi, koju potpisuje njen predsjednik banjalučki biskup Franjo Komarica, komisija Justitia et pax podsjeća na činjenicu da i sedamnaest godina nakon rata na području entiteta Republika Srpska nedostaje oko 92 posto katolika, uglavnom Hrvata, a u entitetu Federacije BiH oko 35 posto katolika Hrvata.
"Svih poratnih godina se na različite načine opstruirao povratak prognanih i izbjeglih bosanskih Hrvata, osobito na području entiteta RS", stoji u izjavi u kojoj se podsjeća kako je na temelju rezultata donatorske konferencije, održane u travnju prošle godine, predviđeno da se za povratak izbjeglica u BiH osigura 100 milijuna eura, čime bi se zbrinulo pet tisuća i 400 obitelji od čega je tisuću i 800 hrvatskih.
Uz to se računa i na dodatnu pomoć kroz program hrvatske vlade za potporu povratku Hrvata iz RH u BiH, koji se provodi već više godina, iako uz određene poteškoće političke i tehničke naravi kao i uz zastoj u provođenju predviđenog programa, navode iz komisije.
"Pozdravljamo najnovija nastojanja resornih ministarstava iz Hrvatske i BiH oko konačnog dogovora glede što efikasnijeg realiziranja predviđene materijalne pomoći za povratak bosanskohercegovačkih Hrvata u njihov rodni kraj", stoji u izjavi u kojoj se također pozitivno ocjenjuje poziv tijela vlasti BiH izbjeglima na podnošenje prijava za pomoć u obnovi kuća.
Iz komisije Justitia et pax potaknuli su sve izbjegle Hrvate da što prije podnesu prijave za dodjelu pomoći, a političarima, gospodarstvenicima, medijima i humanitarnim organizacijama te predstavnicima međunarodne zajednice upućen je poziv da i sami pomognu proces povratka Hrvata.
"Katolička crkva u BiH će se i dalje maksimalno angažirati osobito svojim karitativnim, socijalnim i odgojno-obrazovnim projektima oko pružanja pomoći najpotrebitijima i uporno širiti atmosferu praštanja, pomirenja i zajedničkog života te kršćanske nade i ljubavi", stoji u izjavi.