Identifikacija na Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku
ZAGREB, 5. veljače 2013. (Hina) - Molimo korisnike da isprave lead i treći odlomak vijesti HNA2658 "Identifikacija na Zavodu ..." jer je iz Ministarstva branitelja naknadno poslana ispravljena brojka i lokacije danas identificiranih posmrtnih ostataka - identificirani su posmrtni ostaci 18 osoba, a ne kako je u vijesti navedeno 20, te ispravljen broj osoba koje Republika Hrvatska smatra zatočenima i nestalima - njih 1704, a ne kako je navedeno 1703.
Ispravljenu vijest objavljujemo u cijelosti.
ZAGREB, 5. veljače 2013. (Hina) -Na Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu danas su identificirani posmrtni ostatci 18 osoba, ekshumiranih iz zajedničkih, masovnih i pojedinačnih grobnica u Republici Hrvatskoj, a riječ je o dvije osobe poginule u razdoblju 1991./1992. godine na području zapadne Slavonije (Toranj i Čečavački Vučjak), sedam osoba poginulih tijekom akcije "Oluje" i devet osoba poginulih tijekom akcije "Bljeska".
Na današnjoj identifikaciji bili su pomoćnik ministra hrvatskih branitelja i predstojnik Uprave za zatočene i nestale Ivan Grujić te predsjednik povjerenstva za nestale osobe srbijanske vlade Veljko Odalović, koji je rekao da su danas identificirane i osobe koje se kao nestale vode u Srbiji.
Ivan Grujić rekao je da će, kada svi potvrde identitet žrtava, broj osoba koje Republika Hrvatska smatra zatočenima i nestalima biti 1704. Od tog broja 968 osoba nestalo je u razdoblju 1991./1992. godine, a 736 osoba nestalo je 1995. godine.
Grujić i Odalović istaknuli su dobru suradnju dvaju povjerenstava čiji su predstavnici na temelju međudržavnog protokola nazočni ekshumacijama i identifikacijama u Hrvatskoj i Srbiji.
Surađujemo na temelju međudržavnog protokola kojim je, temeljem reciprociteta, definirana razmjena i prikupljanje informacija te nazočnost ekshumacijama za koje jedna od strana smatra da su na tome mjestu osobe koje ona traži, istaknuli su.
To je najmanje što možemo učiniti za one koji su izgubili najmilije, rekao je Odalović i dodao da je to obaveza dviju država i njihovih povjerenstava. Surađujemo bez ikakvih predrasuda i poslu pristupamo bez ikakvih različitosti, ustvrdio je i ocijenio kako takva suradnja daje dobre rezultate.
Dodao je da se može učiniti mnogo više i riješiti što više slučajeva te obiteljima u Hrvatskoj i Srbiji predati posmrtne ostatke njihovih najmilijih.
Kao najvažnije otvoreno pitanje između Hrvatske i Srbije s obzirom na zatočene i nestale, Odalović je naveo srbijanski zahtjev za ekshumacijom poznatih grobišta nestalih srpskih vojnika tijekom rata u Hrvatskoj. Kad je riječ o Hrvatskoj, dodao je, ona traži informacije o mjestima na koja su premještene neke grobnice.
Rekao je kako zajedno rade na otvorenim pitanjima te da su u stalnom kontaktu. Najavio je za početak idućeg mjeseca službeni sastanak dvaju povjerenstava na kojem će analizirati ono što je učinjeno i dogovoriti se o daljnjim planovima rada.
Uredništvo Hine