FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Slovenski parlament raspravlja o arbitražnom postupku

LJUBLJANA, 4. veljače 2013.(Hina) - Slovenski parlament raspravlja u ponedjeljak iza zatvorenih vrata o podnesku koji bi vlada idućeg ponedjeljka trebala dostaviti arbitražnom sudu čija je zadaća riješiti dugogodišnji granični prijepor s Hrvatskom.

Na prijedlog vlade, o tome iza zatvorenih vrata po drugi put u tjedan dana ponovno raspravlja vanjskopolitčki odbor. Za poslije podne je zakazana i izvanredna sjednica parlamenta u plenarnom sastavu, na koju su pozvani predsjednik vlade Janez Janša i ministar vanjskih poslova Karl Erjavec.

Janšinu odluku da u jeku krize vlade potakne raspravu u parlamentu o podnesku za arbitražu, dvije su oporbene stranke nazvale pokušajem izbjegavanja odgovornosti jer je za slanje materijala stalnom arbitražnom sudu u Den Haagu odgovorna vlada.

Uz to, polemika koja se prethodnih dana u svezi s arbitražnim podneskom vodila u samoj vladi otkrila je razlike koje o tome postoje između Janše i ministra vanjskih poslova Erjavca, čija stranka prema najavama uskoro napušta vladu.

Na Janšine izjave kako je podnesak loše napisana zadaća i da prijedlog na kojemu su u koordinaciji sa stručnjacima iz Slovenije više od godinu dana radili i neki ugledni inozemni pravnici, Erjavec je dao ocjenu da je u njemu slovenska pravna argumentacija odlično iznesena, što je potaklo i nagađanja da će Slovenija od Arbitražnog suda zahtijevati odgodu predaje svog podneska.

O tekstu podneska u petak je na svojoj sjednici ponovo raspravljala vlada, predloživši da se o dilemama izjasni parlament.

Odbijajući kritike da svojim manevrom želi ojačati premijersku poziciju i dokazati se kao branitelj nacionalnih interesa, Janša je u petak izjavio da odluku o "manjim korekcijama" načina kako je spor sa slovenske strane prikazan u podnesku treba donijeti parlament koji "odlučuje i o manje važnim stvarima", pa mora prosuditi i o pitanju od izuzetnog nacionalnog značaja.

Prema pisanju slovenskih medija, navodno je riječ o tome da Janša želi izmjene kojima bi se predmet graničnog spora prebacio na teritorij južno od Dragonje, na područje "stare općine Piran", kako bi Slovenija dobila bolju poziciju pri razgraničenju na moru i mogućnost teritorijalnog izlaza u međunarodne vode.

Dio slovenskih medija povezuje Janšine rezerve glede podneska s njegovim skeptičnim gledanjem na samu arbitražu kao način rješenje graničnog prijepora s Hrvatskom.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙