"Povijest ne smijemo zlostavljati", poručuje direktor L'Osservatore Romana, Giovanni Maria Vian, u broju od srijede pobijajući navode britanskog lista The Guardiana.
"Vatikan, financije i fašizam, sve naravno začinjeno tajnošću: eto ukusnih sastojaka za tobožnju Guardianovu senzaciju", piše vatikanski list.
21. siječnja The Guardian je napisao da je Sveta Stolica u tajnosti sagradila nekretninsko carstvo u Velikoj Britaniji, u Francuskoj i u Švicarskoj novcem dobivenim od Mussolinija, u zamjenu za papinsko priznanje talijanskog fašističkog režima Lateranskim ugovorima iz 1929. List je kritizirao tajnost koja je još nedavno obavijala tu imovinu.
Vian, povjesničar i novinar, ocijenio je da je riječ o "nizu netočnih i neutemeljenih informacija, nevješto povezanih" i osudio je uporabu "nespecificiranih dokumenata" koji "navodno svjedoče o djelatnostima društva u vlasništvu Vatikana suprotno interesima Saveznika".
Vian je rekao da Lateranski ugovori "nisu bili sramotan ugovor između Katoličke crkve i fašizma, već naprotiv nužno i pravedno rješenje". Financijski dio tih ugovora obeštetio je Svetu Stolicu u današnjoj vrijednosti od 1,2 milijarde eura koje je reinvestirala.
Ulogu pape Pija XII. u Drugom svjetskom ratu osporavali su mnogi povjesničari ocijenivši da je šutio na progon židova. Crkva pak ističe da je djelovao u tajnosti kako bi spasio što veći broj židova.