Ustvrdivši kako je neosporna činjenica da je Pula i do sada pokazivala visoki stupanj osjetljivosti prema pitanju zaštite prava manjinskih naroda, SDP-ov kandidat za gradonačelnika Pule Peđa Grbin kazao je kako to ipak nije dovoljno. Zaštita je prvenstveno bila usmjerena samo na jednu manjinsku zajednicu, i to talijansku, uz dozu zapostavljanja drugih zajednica, ocijenio je.
"Smatram da su druge nacionalne zajednice bile do sada zapostavljene u Puli i nisu dobivale dovoljno sredstava za svoj rad i djelovanje", ustvrdio je Grbin. U prilog tomu, predsjednik pulske organizacije SDSS-a Miloš Bajić napomenuo je kako je srpska zajednica u Puli, od ukupno 337 tisuća kuna, koliko Grad godišnje izdvaja za rad nacionalnih manjina, dobiva svega 33 tisuće kuna.
"Koalicija ovih stranaka je prvenstveno prirodna s obzirom na socijaldemokratsku orijentaciju naših stranaka", istaknuo je Miloš Bajić dodavši kako tri stranke dijele i druge zajedničke vrijednosti poput antifašističke tradicije koja je, kako je rekao, "neupitna kod srpskog naroda u Hrvatskoj".
"Uvjereni smo da će naša suradnja donijeti kvalitetan pomak u životu građana Pule, ali i razumijevanje za potrebe Srba", poručio je Bajić dodavši kako će ta koalicija osigurati i zastupljenost srpske nacionalne manjine u gradu.
Po riječima Peđe Grbina, kad ta koalicija, kako je rekao, "bude preuzela upravljanje gradom" svoj odnos prema manjinskim zajednicama gradit će na dosljednoj primjeni zaštite ravnopravnosti i jednakosti svih građana te na primjeni odredaba Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina. Istaknuo je kako će se zalagati za povećanje sredstava za rad manjinskih zajednica i ravnomjerniju raspodjelu tih sredstava među zajednicama.
"Naš cilj je da suživot o kojem toliko govorimo, zaživi i u stvarnosti, a ne samo na papiru", zaključio je Grbin.
Inače, kako se danas čulo, u Puli živi oko 3.600 pripadnika srpske nacionalne zajednice što je oko šest posto ukupnog stanovništva Pule.