Dow Jones porastao je 67 bodova, ili 0,47 posto, na 13.779 bodova, a S&P 500 indeks 0,15 posto, na 1.494 boda, što su nove najviše razine tih indeksa od prosinca 2007. godine. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0,33 posto, na 3.153 boda.
Uspon indeksa ponajviše se zahvaljuje odličnim poslovnim rezultatima Googlea i IBM-a u četvrtom lanjskom kvartalu, koji su pozitivno utjecali na cjelokupan tehnološki sektor.
Cijena dionice Googlea skočila je više od 5, a IBM-a više od 4 posto, pa je S&P indeks tehnološkog sektora ojačao 1,2 posto.
I većina ostalih kompanija izvješćuje o boljim kvartalnim rezultatima nego što se očekivalo, no treba reći da se ne očekuje puno, s obzirom na slabost najvećih svjetskih gospodarstava.
Od 99 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile financijska izvješća, njih 67,7 posto nadmašilo je očekivanja analitičara, što je iznad prosjeka od 65 posto u posljednja četiri tromjesečja.
Prema podacima Reutersa, dosad su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u posljednjem lanjskom tromjesečju porasle za 2,8 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, što je više od 1,9-postotnog rasta, koliko se očekivalo na početku sezone objave kvartalnih izvješća.
No, pitanje je može li se nastaviti uspon cijena dionica, s obzirom da rezultati kompanija baš i nisu sjajni, a jučer je, nakon zatvaranja Wall Streeta, razočarao Apple.
U posljednjem lanjskom tromjesečju prodaja iPhonea bila je manja nego što se procjenjivalo, pa su stoga i prihodi tog tehnološkog diva bili manji nego što se očekivalo. Cijena dionice najveće američke kompanije po tržišnoj vrijednosti potonula je u produženom elektroničkom trgovanju oko 8 posto.
Na većini europskih burzi cijene su dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,30 posto, na 6.197 bodova, a frankfurtski DAX 0,15 posto, na 7.707 bodova. Pariški CAC oslabio je, pak, 0,40 posto, na 3.726 bodova.