FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Slovenija: EU treba Veliku Britaniju

LJUBLJANA, 23. siječnja 2013.(Hina) - Govor britanskog premijera Davida Camerona u kojemu je najavio mogućnost referenduma na kojemu bi se Britanci izjašnjavali o ostanku ili odlasku iz Europske unije naišao je na zanimljive reaakcije u Sloveniji, zemlji u kojoj su referendumi postali pravi politički problem, pa se promjenama ustava želi smanjiti mogućnost njihova sazivanja.

Odmah je izjavom za javnost reagiralo slovensko ministarstvo vanjskih poslova, navodeći kako bi eventualni odlazak Velike Britanije iz Unije mogao imati negativne posljedice ne samo za za tu zemlju nego i za Europu u cjelini, te pozdravljajući Cameronove izjave kako će voditi kampanju da Britanija ostane privržena i aktivna članica.

"I mi mislimo da je mjesto Velike Britanije u Europskoj uniji", izjavio je šef slovenske diplomacije Karl Erjavec, uz primjedbu da je Cameron otvorio i neke zanimljive dvojbe oko demokratskog legitimiteta europskih ustanova, zbog čega je i u Sloveniji potrebna rasprava o budućnosti EU-a i ulozi Slovenije u takvoj zajednici.

Slovenski eurozastupnik i izvjestitelj za Srbiju Jelko Kacin mnogo rezolutnije tvrdi da su najave kako bi Britanci na referendumu mogli glasovati za izlazak iz EU-a pretjerane i posljedica unutarnjopolitičke igre Camerona i njegovih konzervativaca.

Umjesto da se otvoreno suoči s destruktivnim euroskepticima u svojoj stranci, Cameron najavom referenduma postupa po receptu kojim "europski kvazilideri" bježe od političke odgovornosti, ocijenio je Kacin u priopćenju.

Slovenija je u Europsku uniju ušla 1. svibnja 2004. godine u najvećem krugu proširenja integracije, a na referendumu je godinu dana prije toga za ulazak u EU glasovalo čak 86 posto birača, dok je usporedno glasovanje o učlanjivanju u NATO savez također bilo uspješno, ali s dosta nižim rezultatom.

Iako je Lisabonski ugovor predvidio proceduru u kojoj bi pojedina zemlja mogla tražiti izlazak iz EU-a, u Sloveniji o tome nitko ne razmišlja iako postoje marginalne političke skupine koje sadašnju socijalnu i političku krizu u državi povezuju s članstvom i preuzimanjem eura.

Zemlja koja bi izašla iz EU-a trebala bi se odreći i korištenja zajedničke europske valute. Za Sloveniju bi u takvom scenariju prestao važiti i Schengenski sporazum koji građanima omogućava kretanje po Europi bez graničnih kontrola. Više ne bi bila niti dio zajedničkog europskog tržišta na koje ide 70 posto njenog izvoza, a imala bi i proračunski negativni efekt jer je do sada u europski zajednički proračun u prosjeku izdvajala dva puta manje nego što je iz njega dobivala.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙