Za nacrt je glasovalo 309 zastupnika i senatora, 56 je glasovalo protiv, a dva su bila suzdržana.
Donošenje tog teksta, koji su i neki zastupnici većine ocijenili "neprikladnim", događa se dok političku klasu zadnjih godina prate korupcijske afere.
Po tom nacrtu, koji je pripremila većinska Socijalno-liberalna unija (USL), parlament može glasovanjem poništiti interpelaciju zastupnika zatečena u prijestupu ocijeni li da takva mjera "nije opravdana".
Zbog kritika nekih nevladinih organicija koje upozoravaju na "povredu načela jednakosti pred zakonom" i na pokušaj zakonodavnog tijela da se postavi na mjesto pravosuđa, zastupnici su promijenili članak koji predviđa obvezu državnog odvjetništva da im podastre "odgovarajuće dokaze" u slučaju uhićenja ili premetačine kod nekog zastupnika.
Državni odvjetnici od sada bi morali podnositi parlamentu samo "konkretne, zakonite i utemeljene razloge koji opravdavaju" takav zahtjev.
Nacrt usto prvi put predviđa sankcije za zastupnika u sukobu interesa, i to zabranu sudjelovanja u radu parlamenta do šest mjeseci.
Riječ je naime o nastavku zabrane po kojoj zastupnici ne smiju zapošljavati članove svoje obitelji u parlamentarnim uredima i o priznavanju ključne uloge Državne agencije za suzbijanje korupcije (ANI) u donošenju odluka o sukobu interesa, rekao je predsjednik ANI-ja.
Parlament o tom nacrtu glasuje nekoliko dana prije nego što Bruxelles, kako je najavljeno, treba objaviti važno izvješće o reformi pravosuđa i o suzbijanju korupcije u Rumunjskoj.