Londonski Ftse indeks uvećan je 0,16 posto, na 6.108 bodova, frankfurtski DAX za 0,3 posto, na 7.720 bodova, dok je pariški CAC skliznuo 0,07 posto, na 3.714 bodova.
U fokusu su bila i prva ovogodišnja zasjedanja središnjih banaka eurozone i Velike Britanije. Europska središnja banka (ECB) i britanska Bank of England (BoE) očekivano nisu mijenjale važeće ključne kamatne stope.
"Ova je godina prilično dobro započela. I dalje je prisutan interes ulagača za rizičnom imovinom i to pomaže podupirati uzlet na tržištima", kazao je Angus Campbell, čelnik odjela analize u tvrtki Capital Spreads.
Bankovne dionice ostale su privlačne za ulaganja, uz prosječan rast cijena od 0,6 posto, koji se i dalje temelji na nedavno najavljenim blažim zahtjevima globalnih regulatora vezanim uz likvidnost.
Dobrom raspoloženju, kako tumače trgovci, pomogla je i uspješna španjolska aukcija obveznica kojom se Madrid zadužio za novih 5,8 milijardi eura, što je daleko više od planiranog zaduženja u visini četiri do pet milijardi eura.
Na dobitku su bile i dionice rudarskih kompanija kojima su na ruku išli danas objavljeni snažni podaci o trgovinskoj razmjeni Kine.
Od pojedinačnih današnjih dobitnika izdvaja se div potrošačke elektronike Philips, s rastom cijene dionica od tri posto, nakon što im je BofA Merrill Lynch poboljšao rejting.
Na strani gubitnika bile su pak dionice britanskog lanca odjećom Marks & Spencera, koje su oslabile za 4,2 posto nakon što su izvijestili o padu prodaje u razdoblju od 13 tjedana zaključno s 29. prosincem. Među većim gubitnicima bio je i nizozemski proizvođač piva Heineken, s padom cijena dionica od tri posto, nakon što mu je niži investicijski rejting dodijelio BofA Merrill Lynch.
Indeks Tokijske burze Nikkei porastao je za 0,7 posto, na 10.652 boda.