Na godišnjoj je razini tako kineski izvoz, glavni motor rasta, poskočio za 14,1 posto, što je njegov najbrži rast u proteklih sedam mjeseci. Uvoz u Kinu također je uvećan, po stopi od šest posto, ukazujući na snažniju domaću potražnju.
Trgovinski višak u prosincu je poskočio na 31,6 milijardi dolara, s 19,6 milijardi dolara u prethodnom mjesecu. U 2012. je prema godini ranije narastao za čak 48,1 posto, na 231,1 milijardu dolara, što je njegova najviša razina u protekle četiri godine, objavila je kineska carinska uprava.
Skok viška u vanjskotrgovinskoj razmjeni najvećim se dijelom pripisuje slabom rastu uvoza, koji je u prošloj godini uvećan svega 4,3 posto u usporedbi s godinom ranije, na 1.820 milijardi dolara, dok je izvoz porastao za 7,9 posto, na 2.050 milijardi dolara.
Ukupna vanjskotrgovinska razmjena Kine u 2012. porasla je za svega 6,2 posto, znatno manje u usporedbi s oko 10 posto koliko je ciljala vlada.
Skok kineskog izvoza u prosincu iznenadio je ekonomiste koji su u najboljem slučaju predviđali njegovo jačanje za četiri do pet posto, u kontekstu pojačanih zabrinutosti zbog stanja u kineskom gospodarstvu nakon usporavanja rasta na najnižu razinu u posljednje tri godine.
Kineski gospodarski rast u trećem je tromjesečju usporio na 7,4 posto, što je sedmo tromjesečje zaredom da aktivnosti u drugom najvećem svjetskom gospodarstvu posustaju. Globalno gospodarstvo također se u 2012. suočilo sa slabostima.
Najveći kineski trgovinski partner Europska unija i dalje je pogođena tvrdokornom dužničkom krizom u eurozoni, dok je gospodarski oporavak u SAD-u, drugom najvećem trgovinskom partneru, ostao prigušen.
Bolji uvid u stanje kineskog gospodarstva dat će podaci o BDP-u u četvrtom tromjesečju čija se objava očekuje nadolazećeg vikenda.