Belgijski KBC kupio je 2002. godine 34 posto dionica NLB-a za 435 milijuna eura, a deset godina kasnije izlazi iz njene vlasničke strukture. Ministarstvo financija objavilo je danas da će KBC svojih preostalih 22 posto dionica u NLB-u prodati Sloveniji i to za samo 2,765 milijuna eura, odnosno za euro po dionici.
Sadašnja niska cijena dionice je realna i odražava "porazno stanje" u najvećoj slovenskoj banci, rekao je Lahovnik.
Belgijska je banka, kako je naveo, pri ulasku u NLB 2002. za sve dionice bila spremna dati čak 1,3 milijarde eura. Sada se za nju teško može naći novi strateški investitor, osobito s obzirom na planove da država u njoj zadrži četvrtinu dionica, čime bi država odnosno politika mogla kontrolirati rad uprave i nadzornog odbora i miješati se u poslovanje, ocjena je Lahovnika koji smatra da je slabo stanje u slovenskim bankama rezultat ustrajavanja na politici "nacionalnog interesa", inzistiranja na domaćem i državnom vlasništvu.
Sasvim suprotno moguću prodaju banaka stranom investitoru vidi Franci Križanič, ministar financija u bivšoj vladi premijera Boruta Pahora.
Komentirajući vijest o kupnji KBC-ovih dionica NLB-a Križanič je rekao da se i u svijetu pokazalo kako su u vrijeme krize velike strane banke djelovale u svoju korist, a ne u korist svojih klijenata, te da je osobno protiv prodaje NLB-a stranom ulagaču. Takva prodaja NLB-a, čak i uz zadržavanje četvrtine dionica u domaćem vlasništvu kako predviđa koalicijski ugovor stranaka u sadašnjoj vladi, predstavljala bi velik udarac za slovensko gospodarstvo, rekao je Križanič.
(Hina) xfl yds