Snimke načinjene najkasnije 13. prosinca, dan nakon uspješnog lansiranja rakete za koju Washington smatra da je balistička, pokazuju da režim drži centar Punggye-ri u stalnoj pripravnosti, navodi američko-korejski institut na sveučilištu Johna Hopkina.
Nuklearni pokus mogao bi se izvršiti dva tjedna nakon odluke u tome smislu, uz uvjet da tanak mlaz vode otkriven na ulazu u tunel ne bude veća smetnja, dodaje institut.
"Ne možemo sa sigurnošću reći je li taj problem pod kontrolom ili je otklonjen" naknadno, istaknuo je.
Sjeverna Koreja je prve nuklearne pokuse izvela u listopadu 2006. i u svibnju 2009., nekoliko mjeseci nakon neuspješnog lansiranja raketa nosača.
12. prosinca je uspješno lansirala raketu Unha-3 koja je u orbitu postavila civilni satelit, što je, ističe, bila isključivo znanstvena zadaća.
No zapadne zemlje, poglavito SAD, smatraju da je riječ o prikrivenom lansiranju interkontinentalne rakete, što je glavna etapa njezina vojnog nuklearnog programa.
UN-ovo Vijeće sigurnosti trenutačno proučava nove sankcije Sjevernoj Koreji ali je Kina, koja ondje ima pravo veta, dala do znanja da će se usprotiviti "radikalnim" sankcijama svom komunističkom susjedu, kao i svaki put dosad.