Studija britanskog Centra za javno zdravlje pokazala je da je vjerojatnost od preuranjene smrti kod pripadnika glazbene industrije u proteklih 50 godina bila viša nego kod šire populacije, čemu je vjerojatni razlog životni stil pretjeranog uživanja u "seksu, drogama i rock and rollu".
Izvješće naslovljeno "Dying to be famous" također je pokazalo da solo izvođači imaju dvostruko veću šansu da umru mladi od njihovih kolega u bendovima. Također, trećina glazbenika koji prerano napuste ovaj svijet bili su u djetinjstvu podvrgnuti nekom obliku zlostavljanja.
Profesor Mark Bellis iz Centra za javno zdravlje na liverpoolskom Sveučilištu John Moores u potrazi za vezom između slave i preuranjene smrti odlučio je pogledati što se krije iza tragičnih priča velikih glazbenika koji su mladi tragično završili, od Amy Winehouse i Whitney Houston, do Tupaca i Sida Viciousa. "Željeli smo istražiti rizike vezane uz karijeru rock zvijezda, te jesu li oni viši nego u drugim područjima", pojasnio je Bellis.
Nakon što je proučio živote 1489 poznatih glazbenika u Sjevernoj Americi i Europi koji su postali slavni u 50 godina do 2006., profesor Bellis zaključio je da zvijezde glazbene industrije imaju smanjenu očekivanu životnu dob.
Rezultati njegova istraživanja, objavljeni u online publikaciji BMJ Open, pokazuju da u Velikoj Britaniji preuranjeno umire 5,4 posto glazbenika koji sviraju u bendovima, dok se taj postotak penje na 9,8 posto u slučaju solo glazbenika. Ti su postoci u SAD-u udvostručeni.
"Ta kultura izlaže ljude određenom životnom stilu. S druge strane, ona i privlači određenu vrstu ljudi - mogućnosti su tako uvećane", ističe Bellis.
Opsesija sudbinama mrtvih glazbenika nije ništa nova - u današnjoj popularnoj medijskoj kulturi postoji čak i izraz "klub 27", koji se odnosi na glazbenike koji su preminuli u dobi od 27 godina uslijed pretjeranog uživanja u drogama i alkoholu. Među njima su Janis Joplin, Jim Morrison, Jimi Hendrix i, najrecentnije, Amy Winehouse. Međutim, studija pokazuje da nema povećanog rizika smrtnosti u toj konkretnoj dobi.
Trećina preminulih glazbenih zvijezda u djetinjstvu je bila podvrgnuta nekom obliku zlostavljanja - fizičkog, emocionalnog ili seksualnog. Ostali su živjeli s kronično deprimiranim, suicidalnim ili mentalno bolesnim članovima obitelji, s ovisnicima, ili dolaze iz razorenih domova.
"Karijera rock zvijezde možda je privlačnija nekome tko nastoji pobjeći nesretnom djetinjstvu, no istodobno može poslužiti i kao hrana predispoziciji za nezdravo i rizično ponašanje", kazao je profesor Bellis.
Četiri petine preuranjeno preminulih zvijezda koje su u djetinjstvu bile izvrgnute zlostavljanju umrle su od pretjeranog uživanja u nedopuštenim supstancama ili od uzroka vezanih uz nasilno ponašanje. "Utvrdili smo da oni koji se odlučuju za ulazak u glazbenu industriju mogu patiti od niza nesigurnosti te da im je možda potrebna zaštita", kazao je.
Stopa smrtnosti viša je u SAD-u nego u Europi, što autori studije pripisuju drugačijem obliku društvene skrbi kao što je univerzalna zdravstvena zaštita, ali i kulturi. "Rizično ponašanje je u SAD-u drugačije vrste zbog toga što tamo postoji dostupnost oružja", ističe se u studiji.