Njemačka je, s manje od 1,4 djeteta po ženi, jedna od europskih zemalja s najnižom plodnošću, ističe Savezni institut za demografska istraživanja u studiji pod nazivom "(Nema) želje za djecom?"
To se ne tumači samo praktičnim razlozima, kao što je nedostatak kapaciteta za prihvat djece najmlađe dobi, ističu autori.
U Njemačkoj, napominju, "majka pripada djetetu i ne bi ga trebala ostavljati u ustanovi za čuvanje do njegove treće godine uz obrazloženje da želi raditi".
"Izabrati drugi put, znači veoma brzo postati 'loša majka' u zapadnoj Njemačkoj", primjećuju, ističući da postoji golema razlika u odnosu na savezne države u nekadašnjoj Istočnoj Njemačkoj koje imaju veći broj ustanova za čuvanje djece i gdje je zaposlena majka bolje prihvaćena.
"Posao majke se poistovjećuje sa smanjenjem dobrobiti djeteta a za očeve se ujedno misli da neimaju istu sposobnost odgoja kao i majke", dodaje se u studiji.
"Takvo stanje u kojemu ženu ne privlači ni tradicionalni obrazac žene kućanice ni obrazac zaposlene majke, rađa odlukom da nema djecu", dodaje se u studiji.
Po zakonu koji je u Njemačkoj stupio na snagu koncem 2008., od kolovoza 2013. svaki će roditelj djeteta do tri godine imati pravo na mjesto u jaslicama ili kod stručno osposobljene dadilje.
Do tog će se datuma uvesti i isplata novčane pomoći obiteljima koje svoju djecu sami čuvaju kod kuće.