"Prosječno vrijeme od trenutka poziva do dolaska hitne medicinske pomoći na mjesto poziva je 11 minuta, nekoliko mjeseci ranije je bilo 15 minuta, a nekoliko godina ranije je bilo vjerojatno 20-ak i nešto više minuta", izjavio je Rajko Ostojić novinarima te dodao da je znatan napredak ostvaren ulaganjem u opremu, sanitetska vozila i ljude.
Ministar zdravlja u Varaždinu je danas bio u Zavodu za hitnu medicinu Varaždinske županije, koji je počeo raditi 15. lipnja ove godine i djeluje kroz četiri ispostave – u Varaždinu, Ivancu, Novome Marofu i Ludbregu, a održao je i radni sastanak s članovima uprave tog zavoda i županijskim čelnicima. Na sastanku je bilo riječi o nabavi sanitetskih vozila za ekipe hitne medicinske pomoći s pogonom na sva četiri kotača, uvođenju radiokomunikacija te instalaciji kontrolnog deska i interfonskih uređaja za komunikaciju zajedno s videonadzorom, koji bi pomogao dispečeru pri davanju uputa pacijentu – ovisno o njegovu stanju.
Ministar je najavio da će se pokušati zakonski regulirati da trećina vozila hitne medicinske pomoći budu vozila s pogonom na sva četiri kotača.
"Hrvatska je velikim dijelom brdovita pa će se pokušati u sljedećem periodu, do kraja našeg mandata, zakonski regulirati da trećina vozila hitne medicinske pomoći u kontinentalnome i dalmatinskome, primorskom dijelu Hrvatske mora imati pogon na sva četiri kotača zbog vremenskih uvjeta i sigurnosti vožnje", rekao je.
Varaždinski župan Predrag Štromar istaknuo je da su bili pomalo sumnjičavi kad se radio program i kad su morali izaći iz sustava doma zdravlja, ali sada vide da je to bolje i kvalitetnije jer hitna medicina, kako je rekao, "samostalno jako dobro funkcionira".
Ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije Jasminka Begić istaknula je da se 146 osoba u tom Zavodu trudi da pacijentu budu na raspolaganju, u čemu imaju punu potporu Ministarstva zdravlja, Hrvatskoga zavoda za hitnu medicinu i Varaždinske županije. Dodala je kako se nada da će se do 2014. urediti da se, bez obzira na granice gradova, općina i županija, na mjesto događaja šalje najbliže vozilo i ekipa hitne medicinske pomoći.
"Te promjene u svakom slučaju moraju ići postupno jer se tako ozbiljne stvari ne mogu rješavati od danas do sutra, a mi očekujemo da će se do kraja 2013. većina priprema završiti i da ćemo 2014. na području cijele Hrvatske raditi na taj novi način", istaknula je Jasminka Begić.