Hrvatske Oružane snage u mirovnoj operaciji na Kosovu sudjeluju od 2008. godine, a trenutno se tamo nalazi 19 pripadnika Hrvatskog kontingenta.
Odlukom je odobreno da u 2013. godini u toj operaciji KFOR-a može sudjelovati do 25 pripadnika hrvatskih Oružanih snaga, s dva vojna helikoptera.
U Odluci stoji da je pripadnicima Oružanih snaga RH u toj operaciji ponuđena popuna stožerne pozicije pomoćnika načelnika stožera KFOR-a za osoblje, logistiku i inženjeriju, u Zapovjedništvu KFOR-a.
Ističe se da se sudjelovanjem hrvatskih vojnika u toj operaciji osigurava daljnji doprinos Hrvatske izgradnji stabilnosti i sigurnosti na Kosovu, a time i u cijeloj regiji.
S takvim se obrazloženjem Vlade složila Sandra Petrović (SDP), istaknuvši da pripadnici hrvatskih Oružanih snaga, kao dio od ukupno 5565 vojnika koliko ih sudjeluje u toj NATO-voj operaciji, doprinose održanju sigurnosti u jugoistočnoj Europi.
Naglasila je kako najviše vojnika na Kosovu ima Njemačka (1259), koja drži i zapovjedništvo operacije, te SAD (760) i Italija (542).
Andrej Plenković je u ime HDZ-a istaknuo kako Hrvatska kao članica NATO-a pridonosi svim naporima tog saveza za očuvanje stabilnosti u svijetu, ističući da je u tom smislu doprinos Hrvatske vrlo cijenjen u svijetu.
Napomenuo je da je situacija na Kosovu vrlo složena, te da će Hrvatska, koja je vrlo rano iskazala svoj politički stav o priznanju Kosova, učiniti sve da operacija KFOR "bude onaj faktor koji će olakšati odnose između Beograda i Prištine".
Boris Blažeković (HNS) naglasio je kako je sudjelovanje Hrvatske u mirovnim operacijama NATO-a i EU-a najkonkretniji doprinos jačanju stabilnosti i sigurnosti u svijetu, ali i vlastite zemlje.
Objedinjeno s tom odlukom Sabor je raspravio i prijedlog Odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj operaciji Europske unije "EU NAVFOR Somalija – ATALANTA".
Vlada navodi kako je cilj te operacije borba protiv pirata i povećanje sigurnosti plovidbe uz Rog Afrike, navodi kako hrvatski vojnici u toj operaciji EU sudjeluju od 2009. godine, a trenutno ih je tamo pet.
Odlukom se odobrava upućivanje do ukupno 20 vojnika u 2013. godini.
Zastupnici su kratko raspravili i prijedlog potvrđivanja izmijenjenog Sporazuma o financiranju između Vlade RH i Europske komisije za višegodišnji Operativni program "Razvoj ljudskih potencijala", kojim se na dodatnih godinu i pol produljuje provedba tog Operativnog programa.
Ukupna vrijednost programa iznosi 826 milijuna kuna, od čega Europska komisija osigurava bespovratna sredstva od 702 milijuna kuna, a preostalih 124 milijuna predviđena su proračunom hrvatskih ministarstava rada i mirovinskog sustava, znanosti obrazovanja i sporta te socijalne politike i mladih, kao i Vladinog Ureda za udruge.