Oko podneva oba indeksa bila su u minusu 1,06 posto, pri čemu je Crobex iznosio 1.754 boda, a Crobex10 986 bodova.
Redovni promet iznosio je 8,9 milijuna kuna, što je otprilike 7 milijuna više nego jučer u ovo doba. Pritom je obveznicom RH ostvareno 1,8 milijuna kuna, a ostalo dionicama.
Najveći promet ostvaren je do sada dionicom HT-a, 1,9 milijuna kuna. Cijena joj stagnira na 201,5 kuna.
Slijedi povlaštena dionica Adrisa, s 1,33 milijuna kuna prometa i padom cijene za 2,52 posto, na 245 kuna.
„Ponajviše zbog oštrog pada cijene dionice Dalekovoda, indeksi su danas znatnije pali. Uz relativno visoke promete za ovo doba dana, od većih gubitnika još se izdvajaju dionice Diokija i Petrokemije“, kaže Nigela Bubalo, članica Uprave investicijskog društva Credos.
Dionica Dalekovoda trenutno je u minusu 14,5 posto, i iznosi 62,97 kuna. Tijekom jutra dotaknula je i 59 kuna. Njome je do sada ostvareno 800.000 kuna prometa.
Dalekovod je objavio da je sredinom studenoga podnio prijedlog za otvaranje postupka predstečajne nagodbe, u kojem stoji da su ukupna dugovanja te tvrtke na dan predaje prijedloga iznosila više od 1,56 milijardi kuna.
Nagodbeno je vijeće jučer donijelo rješenje kojim se Dalekovod poziva da u roku od 40 dana dostavi dokumentaciju koja nedostaje za pokretanje postupka.
"Vrijednost imovine dužnika ne pokriva postojeće obveze, i dužnik smatra da u predstojećem razdoblju neće moći uredno ispunjavati svoje dospjele obveze", navodi se u Dalekovodovom prijedlogu za pokretanje postupka predstečajne nagodbe.
Račun Dalekovoda d.d. u blokadi je od 29. listopada ove godine.
Pod većim pritiskom prodaja našle su se i dionice Petrokemije, čija je cijena potonula 5,65 posto, te Diokija, 9,95 posto.
Među rijetkim dobitnicama su dionice Končar Elektroindustrije koje su poskupjele 0,72 posto, te Atlantske plovidbe, 1,35 posto.
„Raspoloženju na domaćem tržištu ne pridonosi ni najnovija objava Državnog zavoda za statistiku o padu prometa u maloprodaji, tako da su Crobexi znatnije pali unatoč blagom plusu na europskim burzama“, dodaje Bubalo.
U listopadu je u Hrvatskoj promet u trgovini na malo realno pao 5,7 posto na godišnjoj razini, što je nešto manji pad u odnosu na rujan, ali veći nego što se očekivalo.
To je nešto veći pad nego što se očekivalo. Pet makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, u prosjeku su očekivali pad potrošnje u listopadu u odnosu na isti lanjski mjesec za 5,4 posto. Svi su očekivali pad, i to u rasponu od 4,5 do 6,5 posto.
Ujedno, to je već osmi mjesec zaredom kako potrošnja pada. No, u listopadu je pad bio nešto manji nego u rujnu, kada je iznosio 6 posto.
Na europskim burzama najvažniji indeksi nadoknadili su jutrošnje blage minuste i trenutno su u plusu. Pritom je londonski Ftse na dobitku 0,1 posto, frankfurtski DAX 0,23 posto, a pariški CAC 0,68 posto.