"Imajući u vidu da Izrael ulazi u siječanjske izbore nakon diplomatskog poraza u Općoj skupštini, čini se kako u najboljem slučaju obje strane ostaju na početnim pozicijama", piše autorica teksta Isabel Kershner.
Visoki palestinski dužnosnik Saeb Erekat je dan uoči glasovanja u Općoj skupštini, rekao da su Palestinci "spremni sjesti za stol s Izraelom i definirati smjernice" te razgovarati o nastavku pregovora.
Hoće li se pregovori nastaviti tamo gdje su stali 2008. kada je izraelski premijer bio Ehud Olmert ili će se vratiti na početak, upitao se Erekat.
Plan o postojanju dviju država zapeo je među Palestincima koji ustraju na zaustavljanju gradnje židovskih naselja, a izraelski premijer Benjamin Netanyahu kaže da je spreman za pregovore bez postavljanja uvjeta te odbija produžiti moratorij na izgradnju koji je istekao 2010.
Uz pojačani naglasak da se radi o okupiranim teritorijima, zahtjev za zamrzavanje izgradnje bit će teško odbaciti, kažu palestinski dužnosnici.
"Dobili su državu bez okončanja sukoba", rekao je visoki izraelski dužnosnik. "To postavlja nove referentne uvjete uz koje pregovori nikada neće početi", istaknuo je.
Palestinski političar Mustafa Barghouti istaknuo je da bi Palestina, kao okupirana država, mogla "u određenom trenutku u budućnosti" zatražiti zaštitu pred Međunarodnim kaznenim sudom ili sankcije kroz sustav UN-a.
Dok naselja koja su izgrađena uz dozvolu vlade Izrael smatra legalnima, većina svijeta se s time ne slaže. Konvencija zabranjuje okupatorskoj sili da naseljava ili premješta dijelove svog civilnog stanovništva na teritorij koji je okupirala.
Nastojeći pridobiti što širu potporu za glasovanje u Općoj skupštini, palestinski dužnosnici su posljednjih mjeseci ublažili prijetnje da će tužiti Izrael zbog gradnje židovskih naselja i ratnih zlolčina, i umjesto toga isticali da je cilj tih prijetnji bio osigurati početak sadržajnog, nenasilnog političkog procesa koji bi vodio rješenju dviju država.
"Mi kažemo: To nije način da se zamijene pregovori", rekao je Nabil Shaath, visoki palestinski dužnosnik. "To nije način da se delegitimira Izrael", dodao je.
No, nekoliko dana uoči glasovanja, dužnosnici su odbili javno se obvezati da Palestinci neće tražiti kazneni progon Izraela, rekavši da ne žele prihvatiti nikakva ograničenja svoje državnosti.
"Oni koje brine Međunarodni kazneni sud ne bi trebali činiti stvari zbog kojih bi tamo završili", rekao je Erekat, piše The New York Times.