Dačić je u intervjuu magazinu "Cord" rekao da će oslobadjajujća presuda hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču negativno utjecati na odnose u susjedstvu i na proces pomirenja, koji je po njegovim riječima započet "teškom mukom".
"Ova presuda ponovno otvara neke stare rane koje nisu zacijelile do kraja i dovodi u pitanje povlačenje tužbe za genocid, što sve nesumnjivo vodi u pravcu prevladavnja problema i traženja točki koje nas spajaju, a ne razdvajaju", naveo je Dačić.
On je istaknuo kako srbijanska strana ne misli da "ova presuda ima i veze s hrvatskom državom i hrvatskim narodom", napomenuvši kako je presuda generalima "stajalište Haaškog suda i to jednog vijeća Haaškog suda".
"Međutim, smatramo neprimjerenim veličanje takvih ljudi i njihovo proglašavanje nacionalnim herojima, jer postavljamo pitanje: koju poruku to šalje svim Srbima koji su ostali živjeti u Hrvatskoj, a i brojnim Srbima građanima Hrvatske koji još uvijek žive kao izbjeglice u Srbiji", objasnio je dačić u razgovoru za beogradski magazin "Cord".
Dačić je, uz tvrdnju da se u proteklom periodu dogodio "zastoj u odnosima sa Hrvatskom", ukazao da su regionalna suradnja i dobrosusjedski odnosi jedan od postulata Europske unije", čija će članica Hrvatska uskoro postati.
Poručio je i da bi se u budućnosti "dvije zemlje trebale više baviti stvarima koje predstavljaju zajednički interes".
Dačić je ranije u studenom poručio da Srbija zbog haaške presude neće podizati "berlinski zid", ali da će činiti sve što je u njezinoj moći i "iskoristiti sve raspoložive mehanizme da zaštiti nacionalne i državne interese".
"U idućim mjesecima, kroz diplomatsku ofenzivu, pokušat ćemo pridobiti potporu što većeg broja najutjecajnijih zemalja UN, da oštro i kritički govore o radu tribunala i političkim utjecajima kojima je izložen", najavio je predsjednik srbijanske vlade.