Dugotrajni osjećaj umora kod oboljelih od raka pripisuje se kako posljedicama same bolesti uključujući boli koja prati tu dijagnozu tako i iscrpljujućoj kemoterapiji.
Ranija istraživanja utvrdila su da su u borbi protiv slabosti korisni psihoterapija, savjetovanje oko prehrane i akupunktura.
No, lagano do umjereno vježbanje ima prednost jer se time mogu baviti pacijenti sami, kažu britanski znastvenici u radu objavljenome u časopisu The Cochrane Library.
"Ne očekujemo da ljudi sljedeći dan počnu trčati po kilometar", kaže Fiona Cramp sa West of England sveučilišta u Bristolu i poručuje kako "potiče ljude da započnu s umjerenim aktivnostima".
Znanstvenici su proučili više od 2.600 oboljelih od raka od kojih je dio bio uključen u programe vježbanja dva do sedam puta tjedno a svaka pojedinačna vježba trajala je od deset minuta do dva sata. Utvrdili su da je aerobno vježbanje poput hodanja i vožnje bicikla dovodilo do poboljšanja stanja i smanjenog osjećaja slabosti.
"Pacijent u prosjeku ima koristi od tjelesnih aktivnosti", kazala je Cramp dodajući da su pozitivni efekti bili vidljivi kod bolesnika liječenih od raka dojke ili raka prostate ali ne i kod oboljelih od leukemije ili limfoma.
"Neki od hematoloških pacijenata možda nemaju dovoljno rezervi za izvođenje aerobnih vježbi", objašnjava tu razliku Carol Enderlin sa sveučilišta Arkansas u Little Rocku.