FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 15,30 sati

ZAGREB, 18. studenog 2012. (Hina) - Pregled važnijih vijesti iz svijeta do 15,30 sati.

BEOGRAD - Bivši pukovnik nekadašnje Jugoslavenske narodne armije Veselin Šljivančanin, kojega je Haški sud osudio za ratne zločine u Vukovaru, pozdravio je oslobađanje hrvatskih generala Ante Gotovine i Mladena Markača i čestitao im što ih hrvatska država slavi kao heroje, objavio je u nedjelju beogradski tabliod “Alo”. “Čestitam Gotovini i Markaču što su na slobodi, što su došli svojoj kući, svojoj obitelji. Posebno im čestitam što ih njihova država štiti i što ih narod slavi kao heroje”, rekao je Šljivančanin listu “Alo”. Komentirajući oslobađajuće presude Markaču i Gotovini u Den Haagu, Šljivančanin je usporedio odnos Srbije i Hrvatske prema svojim časnicima i posebno istaknuo ponašanje hrvatskih vlasti, države i građana koji su stali iza svojih generala, ocijenivši da je Hrvatska Srbiji “očitala lekciju iz dostojanstva”. “Ako međunarodna zajednica misli da toliki broj protjeranih nije zločin, tu nisu krivi generali! Oni su, kao i mi, dobijali zadatke od države koje su časno izvršavali. Samo što je njihova država stala iza njih, a ovi naši su u stalnom strahu šta će reći ovaj, šta će reći onaj. O Hrvatima može misliti što tko hoće, ali su nam održali lekciju iz dostojanstva i trebali bismo učiti od njih”, istaknuo je Šljivančanin. Šljivančanin je, kao bivši časnik JNA, u Den Haagu po zapovjednoj odgovornosti prvobitno osuđen na pet, a potom u žalbenom procesu na 17 godina zatvora, potom konačno na 10 godina, a oslobođen je nakon što je odslužio dvije trećine kazne. Kad je Šljivančaninu izrečena presuda na 17 godina član žalbenog vijeća bio je Theodor Meron, sudac koji je u petak glasovao za oslobađanje Gotovine i Markača.

BEOGRAD - Srbijanska nevladina udruga “Žene u crnom” zatražila je u nedjelju da se srbijanski predsjednik ispriča Hrvatima, a vlasti u Beogradu utvrde zapovijednu i kaznenu odgovornost vrha bivše JNA za zločine u Hrvatskoj, posebno za uništavanje Vukovara, a od civilnog društva u Hrvatskoj da pojača napore kako bi zločini u “Oluji” i nakon nje bili istraženi, a naredbodavci i počinitelji identificirani i kažnjeni. U priopćenju koje je ova udruga objavila u povodu 21. obljetnice zločina u Vukovaru navedeno je da će izaslanstvo “Žena u crnom” sudjelovati komomoraciji u Vukovatu i izraziti suosjećanje članovima obitelji žtrava, kao i građanima Vukovara. Udruga “Žene u crnom” drži da “proces suočavanja s prošlošću mora počivati na jasno utvrđenoj odgovornosti i ispunjavanju obveza koje iz te odgovornosti proizilaze”. “Prvi bi se o tome trebao izjasniti predsjednik Republike Srbije (Tomislav Nikolić) i da osobnim primjerom pokaže da vodi Srbiju europskim putem. Međutim, njegove izjave da je ‘Vukovar bio srpski grad’ i da se u njega Hrvati sada ‘nemaju što vraćati’ nisu sukladni toj obvezi. U ime mira u regiji ponovo zahtijevamo da se on ispriča građankama i građanima Hrvatske, kao i svima koji su se protivili zločinačkoj politici režima Slobodana Miloševića”, istaknula je u svom priopćenju udruga “Žene u crnom”. Istovremeno, udruga “Žene u crnom” očekuje od civilnog društva u Hrvatskoj “da pojača svoje napore da se svi zločini počinjeni u ‘Oluji’ i nakon nje na valjan način istraže, i da se identificiraju i pravično kazne njihovi naredbodavci i počinitelji”.

JERUZALEM - Izraelski ministar vanjskih poslova Avigdor Lieberman je izjavio u nedjelju da je Izrael spreman razmotriti primirje pod uvjetom da sve palestinske oružane skupine iz Gaze prekinu raketnu paljbu. "Naš jedini uvjet za primirje je da sve terorističke skupine u Gazi prekinu paljbu", rekao je Lieberman prije razgovora s francuskim ministrom vanjskih poslova Laurentom Fabiusom koji je u posjetu Jeruzalemu. "Kad prekinu ispaljivanje, bit ćemo spremni razmotriti prijedlog primirja francuskog ministra vanjskih poslova", dodao je u govoru koji je prenosio izraelski državni radio.

BANGKOK - Američki predsjednik Barack Obama rekao je u nedjelju kako u potpunosti podržava pravo Izraela na obranu i pozvao da militanti u Gazi prekinu ispaljivati rakete na Izrael kako bi se mogao nastaviti mirovni proces. "Nema zemlje na planetu koja bi trpjela rakete koje padaju na njezine stanovnike ispaljene preko granice", rekao je. "U potpunosti podržavamo pravo Izraela da se brani". Izraelske snage napadaju militante u Gazi u nedjelju peti dan zaredom, a njegova vojska priprema se za moguću kopnenu invaziju, premda se Egipat, koji nastoji posredovati, i dalje nada kako se može postići prekid vatre. Obama je govorio na konferenciji za novinare u Tajlandu tijekom svoje turneje po jugoistočnoj Aziji.

BANGKOK - Američki predsjednik Barack Obama je u nedjelju čestitao Mianmaru na reformama, dan uoči povijesnog putovanja u Yangon tijekom kojeg će podržati vladu na putu demokratizacije. Obama je rekao da nema nikakvih iluzija u vezi završetka tranzicije i potrebe da zemlja poduzme puno poteza na političkom planu. Posljednjih dana su ga kritizirale skupine za zaštitu ljudskih prava koje tvrde da je prenaglio i pretjerao s podrškom zemlji u kojoj traju sukobi budista i muslimana u kojima je od lipnja poginulo 180 ljudi. Na pitanje o tom posjetu, samo godinu i pol nakon što je na vlast stigao predsjednik Thein Sein, Obama je rekao da u Mianmaru postoji artikulirana želja uvođenja novih političkih reformi. Obama će se u Yangonu sastati s kolegom Thein Seinom i oporbenom čelnicom Aung San Suu Kyi, čiji je status zastupnice jedan od simbola promjena u tijeku.

ZAGREB - Dosta više od polovine ispitanih Britanaca želi da im zemlja izađe iz Europske unije, vidi se iz ankete koju je provela agencija The Opinion/Observer, a objavio list The Guardian. Protueruopski osjećaji snažni su u svim trima vodećim političkim strankama, vidi se iz te ankete izašle u subotu na Guardianovoj internetskoj stranici. Rezultati pokazuju da bi 56 posto ispitanika vjerojatno ili sigurno glasalo za izlazak Velike Britanije iz EU-a kad bi im netko ponudio takvo referendumsko pitanje. Ukupno samo 28 posto od vjerojatnih glasača drži da je EU "dobra stvar", a njih 45 posto misli da je "loša". Skupina od 18-34 godine jedina je u kojoj je potpora EU-u većinska: 44 posto je za EU, a 25 posto protiv. To će ispitivanje još više pojačati pritisak na britanskoga premijera Davida Camerona u pregovorima o EU-ovu proračunu. Cameron se priprema za EU-ov summit u četvrtak u Bruxellesu. Ondje će čelnici Unije pokušati postići financijski dogovor za idućih sedam godina, nakon 2014.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙