Merkel se na rusko-njemačkom forumu upitala o presudi, koja je na Zapadu naišla na oštru kritiku, dvjema mladim članicama skupine Pussy Riot - koju je u listopadu potvrdio drugostupanjski sud (treća članica je oslobođena) - na dvije godine zatvora zbog "punk molitve" protiv Putina koju su u veljači otpjevale u katedrali u Moskvi.
"Je li dvije mlade žene trebalo poslati u logor? Ne znam. Ne znam bi li se to dogodilo u Njemačkoj", rekla je Merkel.
Putin, vidljivo ljutit, rekao je da su Pussy Riot "antisemitkinje" i da nije moguće "podupirati" ih.
Ruski predsjednik je to ponovio na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji nakon razgovora s Merkel.
"Mislim da moramo razumjeti o čemu je ovdje riječ. Ne mislim da bi današnja Njemačka trebala podupirati antisemitizam", rekao je Putin odgovarajući na pitanje novinara koji je izrazio sumnju u njegovu verziju događaja.
Očito je smjerao na akciju nekonformističke skupine Vojna kojoj je pripadala jedna od članica skupine koja je u jednom trgovačkom centru izvela predstavu o vješanju homoseksualaca, židova i useljenika, s jasnim ciljem da provocira.
Merkel je u posjetu Rusiji pratilo osam ministara i desetak poduzetnika koji su sudjelovali na rusko-njemačkim razgovorima u Kremlju na kojima su glavna tema bila gospodarska pitanja, budući da je Njemačka, nakon Kine, drugi trgovački partner Rusije.
Velik broj bilateralnih ugovora potpisan je u nazočnosti ministara dvaju izaslanstava, napose ugovor vrijedan 2,5 milijarde eura između ruske željeznice i njemačkog Siemensa o proizvodnji 675 lokomotiva.
Dotaknuvši se međunarodnih pitanja na tiskovnoj konferenciji Putin je rekao da je "veoma zabrinut" razvojem događaja u Gazi i pogoršanjem izraelsko-egipatskih odnosa.
"Imao sam dojam da su naša stajališta vrlo bliska" o tom pitanju, rekao je ruski predsjednik.
Putin je usto istaknuo da Rusija "nije u 1937.", poznatoj po najgorim Staljinovim progonima, odgovarajući na pitanje o budućnosti ministra obrane smijenjena u okviru velikog korupcijskog skandala.