U sudnici je petero članova žalbenoga vijeća na čelu s predsjednikom vijeća Amerikancem Theodorom Meronom, dvojica generala sa svojim braniteljima i predstavnici tužiteljstva.
Obrane dvojice generala žalile su se na sve bitne dijelove presude kojom su generali Gotovina i Markač 15. travnja prošle godine proglašeni krivima kao članovi udruženog zločinačkog pothvata za progon srpskog stanovništva s područja Hrvatske oslobođenih vojno redarstvenom akcijom Olujom, odnosno za zločine protiv čovječnosti i povrede ratnog prava i običaja.
Prema prvostupanjskoj presudi taj je plan osmišljen na sastanku hrvatskog državnog i vojnog vrha predvođenog predsjednikom Franjom Tuđmanom na Brijunima 31. srpnja 1995. a progon je proveden prije svega granatiranjem civilnih ciljeva.
Obrane su u svojim žalbama na presudu poručile kako je raspravno vijeće napravilo pravnu pogrešku kada je utvrdilo da su hrvatski topnički napadi, koji su temelj zaključka o postojanju progona, bili nezakoniti i pozvale na oslobađanje njihovih branjenika. Također poručile su kako je raspravno vijeće pogrešno zaključilo da je u Hrvatskoj postojao udruženi zločinački pothvat.
Utvrditi da topnički napadi nisu bili nezakoniti znači utvrditi da ne postoji kazneno djelo kao osnova proglašenja krivnje, poručile su tada obrane.
Gotovina je u vrijeme Oluje bio zapovjednik Zbornog područja Split a Markač zapovjednik Specijalne policije.
Gotovina je u pritvoru ICTY-a od 10. prosinca 2005. a Markač od 11. ožujka 2004. godine.