"Mislim da smo stvorili mehanizme koji nam omogućuju produktivne i konstruktivne odnose i želimo surađivati s novim čelnicima u Pekingu", reagirao je savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Thomas Donilon na simpoziju u Washingtonu.
Xi Jinping je zamijenio Hua Jintaa na mjestu predsjednika Kineske komunističke partije i, time, Kine, autoritarne svjetske sile koja je u jeku promjena i koju treba reformirati i ozdraviti od galopirajuće korupcije što joj prijeti.
"Jako smo dobro surađivali s prethodnom ekipom čelnika i očekujemo suradnju s novim kineskim vodstvom (...) Opredijelili smo se za izgradnju partnerske suradnje s Kinom", naglasio je zamjenik glasnogovornika State Departmenta Mark Toner.
SAD i Kina imaju mnoga sporna pitanja, napose na polju gospodarstva, ljudskih prava i sukoba u Siriji, ali i slična stajališta kao što je ono o iranskom nuklearnom programu.
Vlada predsjednika Baracka Obame smatra Aziju i Pacifik "stožerom" svoje diplomacije - nakon desetljeća sukoba u Iraku i u Afganistanu - i želi na tom području osnažiti svoje diplomatske i vojne snage.
Washington želi neutralizirati utjecaj Pekinga koji ima teritorijalne sporove sa susjednim Japanom i sa zemljama jugoistočne Azije zbog otoka u Kineskome moru, čime ugrožava sigurnost međunarodnih pomorskih puteva.
Američka diplomacija redovito ističe da Kinu smatra "gospodarskim suparnikom, a ne strateškim neprijateljem".