Nakon što je zadarska obitelj Vukić jučer deložirana zbog poreznog duga i hipoteke, Centar za mirovne studije od nadležne porezne uprave te ministarstava financija i unutarnjih poslova traži pojašnjenje ekonomske logike koja stoji iza postupka ovrhe na nekretnini za stanovanje, čime je devetoročlana obitelj postala socijalni slučaj.
Troškove njihova smještaja, navode, ubuduće će morati snositi država, a da od same prodaje nekretnine država nije naplatila niti lipe za dugovanje deložirane obitelji koje i dalje raste.
Zbog ekonomske neisplativosti tog postupka, a s obzirom na imovinsko, obiteljsko i socijalno stanje zadarske obitelji, zanima ih zašto država nije otpisala kamate i pokušala naplatiti samo glavnicu duga, što bi, ističu, bilo u skladu sa zakonom, kao i zašto nije omogućena obročna otplata ako je država odlučila naplatiti dug kroz ovršni postupak.
Postupanje tijela javne vlasti prema obitelji Vukić u današnjoj izjavi za javnost ocjenjuju nehumanim, suprotnim načelima zaštite ljudskih prava i načelima socijalne države te pitaju hoće li itko u sustavu državne uprave odgovarati za propuste i štetu počinjenu besmislenom dražbom nekretnine. Njome je, ističu, profitirala samo osoba koja je vrijednu nekretninu u Zadru dobila za svega 40 tisuća eura.
Naposlijetku, upozoravaju i da je ponovno policija privodila prosvjednike koji su pružali nenasilan otpor i time neproporcionalno koristila svoje ovlasti. Takvi postupci policije i drugih uključenih institucija iznimno su štetni za stvaranje društva solidarnosti, upozoravaju iz Centra za mirovne studije.