Predsjednik HUS-a Ozren Matijašević rekao je da uporište za te izmjene Zakona nalaze Ustavu koji propisuje da se u Oružanim snagama i redarstvu može ograničiti sindikalno organiziranje, ali ono nije zabranjeno.
Sukladno tim ustavnim odredbama u policiji već dugi niz godina djeluje sindikat policije, rekao je Matijašević dodavši da je, za razliku od policije, djelatnim vojnim osobama, prema Zakonu o službi u Oružanim snaga, zabranjeno sindikalno organiziranje i suspendirano pravo na štrajk.
Radomir Delić, predsjednik Sindikata djelatnika u vojsci i državnim službama, naglasio je da je bitno odvojiti "politizaciju vojske i sindikalno organiziranje" što, naglašava, nisu iste stvari.
Istaknuo je da je 16.500 DVO-a u Oružanim snagama koji nemaju pravo sudjelovati u donošenju akata koji definiraju njihovu budućnost, niti dignuti glas kada se njihova prava ne ostvaruju.
Smatramo da postoji određeni broj DVO-a koji bi se željeli sindikalno organizirati, a također smatramo da to ne bi ugrozilo borbenu spremnost Oružanih snaga, rekao je.
Napomenuo je da među zemljama u okruženju jedino još Bosna i Hercegovina zabranjuje sindikalno organiziranje djelatnih vojnih osoba, a u članicama NATO-a, naveo je, pet država ne dopušta sindikalno organiziranje u oružanima snagama.
Naglasio je da je potporu njihovom zahtjevu dala i europska organizacija vojnih sindikata - EURMIL.
Resorno ministarstvo najavilo je donošenje novog Zakona o obrani i Zakona o službi u Oružanim snagama, a Delić kaže kako su "došli do jednog teksta prijedloga zakona" u kojem stoji da bi se i civilnim osobama na službi u Oružanim snagama zabranilo sindikalno organiziranje. "Za taj prijedlog u MORH-u kažu da nije pravi, ali mi im ne vjerujemo", dodao je.
"Kome to iz vodeće strukture OSRH smeta djelovanje sindikata, razgovor o tome što nas smeta i tišti te kakvi su nam uvjeti rada?", upitao je Delić.
I Ozren Matijašević smatra da nije dobro da se novi zakoni predlažu, a da u njihovoj izradi nisu sudjelovali socijalni partneri.