Obama se dosad uspješno opirao onima u Americi i Izraelu koji su tražili vojnu akciju protiv Irana, a sad kad su izbori iza njega, američki predsjednik može slobodno tražiti diplomatsko rješenje prijeteći još žešćim komercijalnim kaznama ne posluša li ga Teheran.
"Obama je pozorno pripremio teren i sad ima mogućnost da pokuša postići nekakav dogovor o nuklearnom pitanju, i to mu dosta znači", rekao je Gary Sick, stručnjak za Iran i nekadašnji dužnosnik američke nacionalne sigurnosti.
U listopadu je Bijela kuća objavila da razmatra mogućnost bilateralnih razgovora s Iranom s kojim Washington već tri desetljeća nema diplomatske odnose.
Zapadne sile i Izrael optužuju Iran da u tajnosti priprema nuklearno oružje, a javno razvija program za koji tvrdi da ima isključivo mirnodopsku namjenu.
Teheranska reakcija na Obamin reizbor bila je očekivano kritična i upozorila je Washington da ne bi smio očekivati brzu uspostavu novih odnosa s Iranom: "Nakon toliko pritiska i zločina protiv iranskoga naroda, odnosi s Amerikom nisu mogući preko noći i Amerikanci ne bi smjeli misliti da mogu našu zemlju ucjenjivati dolaskom za pregovarački stol", rekao je pravosudni dužnosnik Sadek Laridžani.