"Ja mislim da smo mi našim zajedničkim naporima došli do jednog kompromisnog prijedloga, odnosno naši (financijski) stručnjaci su došli do kompromisnog prijedloga koji naravno kao svaki kompromis nije iz pozicije hrvatske strane idealan, ali mislim da je racionalan i ... moj će stav biti da je nama prihvatljiv", rekla je Pusić.
Pusić je podsjetila da su Hrvatska i Slovenija imenovale financijske stručnjake da pokušaju naći prijedlog rješenja za prenesenu štednju hrvatskih građana iz Ljubljanske banke. Radi se o štednji koju su štediše filijale Ljubljanske banke u Zagrebu prenijele na hrvatske banke, a koju je poslije financirala hrvatska država.
Stručnjaci su se složili oko prijedloga kompromisnog rješenja i sada ga trebaju predstaviti, odnosno komunicirati svojim vladama koje će zatim donijeti odluke je li taj prijedlog za njih prihvatljiv, kazala je Pusić.
"Prijedlog je kompromisan, međutim, činjenica jest da je rad financijskih stručnjaka urodio plodom, odnosno da su njih dvojica bili u stanju poduprijeti isti prijedlog. Naravno, njihova nije zadnja, njihov je prijedlog, a vlade će odlučiti kako će se postaviti prema tom prijedlogu. Mislim da bi temeljem tog prijedloga mogli relativno brzo riješiti taj problem", rekla je Pusić.
Zamoljena da komentira jučerašnju presudu Europskog suda za ljudska prava, koji je presudio da je Republika Slovenija odgovorna za povrat stare devizne štednje štedišama podružnica Ljubljanske banke izvan Republike Slovenije, Pusić je rekla da je ona "u skladu s onim što je i naše mišljenje bilo".