"Alžir je najsnažnija država Sahela i postala je ključni partner za magrepski ogranak al Qaede (AQMI) te mora biti u središtu rješenja" krize u Maliju, rekao je u zrakoplovu dužnosnik State Departmenta.
Isprva neprijateljski raspoložen prema bilo kakvoj međunarodnoj vojnoj intervenciji u susjednom Maliju, Alžir je nedavno ublažio stajalište s obzirom da na njegovu tlu živi 50.000 Tuarega.
U travnju su radikalni članovi (AQMI) zajedno sa svojim saveznicima Tuarezima i džihadistima Mujao zauzeli sjever Malija gdje su uveli šarijatsko pravo te podijelili zemlju koja ima 1.400 kilometara dugu granicu s Alžirom.
Alžir ne isključuje pregovore uz uvjet da operacija bude isključivo afrička i da njegova vojska ne sudjeluje.
Vijeće sigurnosti UN-a donijelo je 12. listopada rezoluciju kojom priprema raspoređivanje međunarodne snage od 3.000 ljudi za Mali i zadužilo Gospodarsku uniju zemalja zapadne Afrike da izradi planove.
Alžir ima snažnu vojsku i obavještajne službe s desetgodišnjim iskustvom u borbi protiv Islamske oružane skupine (GIA), koja je i sudjelovala u stvaranju AQMI-ja.
No Alžir ima i utjecaj na Tuarege jer je višekratno pomagao u pregovorima između Malija i pobunjenika.
Sjedinjene Države i Francuska spremne su pružiti logističku potporu operaciji na sjeveru Malija.
Mahmud Guemama, tuareški vođa iz Tamanraseta, južnoalžirskoga grada blizu granice s Malijem, drži da bi "intervencija bila problematična" i da bi "ciljevi takve strane intervencije bili kolonijalni".