Na tečaju, koji će trajati do 2. studenoga, ove godine sudjeluju 23 policijska službenika iz Hrvatske i regije te Švedske i Slovačke.
Ostojić je ustvrdio da je tečaj od posebne važnosti za MUP jer predstavlja "dosljedan i snažan pokazatelj konačne integracije hrvatske policije u ravnopravnu obitelj podjednako europskih i svjetskih policija".
Ministar je podsjetio kako se trenutno u misijama UN-a, EU-a i NATO/ISAF-a nalazi 18 policijskih službenika i tri službenice, te da je od 2000. u misijama, od Gruzije, Cipra, Kosova, Haitija, Istočnog Timora pa do Afganistana, sudjelovalo 146 policijskih službenika.
"Oni su ujedno i svojevrsni veleposlanici hrvatske policije. Hrvatska je tako od zemlje primateljice pomoći postala aktivna sudionica UN-ovih mirovnih misija pružajući pomoć drugima", kazao je. Podsjetio je kako je tečaj od 2006. završilo ukupno 116 policijskih službenika, predstavnika MUP-a, MORH-a, odnosno Vojne policije te država iz regije i drugih država.
"Skorašnje članstvo u Europskoj uniji MUP-u donosi nove mogućnosti suradnje i obuke policijskih službenika, no isto tako stavlja nas pred nove sigurnosne izazove, na koje ćemo znati odgovoriti zalaganjem, dosljednošću u provedbi zakona", zaključio je ministar Ostojić.
Zamjenik načelnika glavnog stožera OSRH i izaslanik predsjednika RH brigadni general Mate Pađen kazao je kako se Hrvatska do sada već dokazala u svom brzom prelasku iz faze sukoba u fazu razvoja te kako je postala zemlja koja doprinosi nastojanjima UN-a da održe mir diljem svijeta.
U okviru današnjeg programa predstavljena je i knjiga "Policija u ratu: suzbijanje pobunjeništva, terorizma i nasilničkog kriminaliteta" koju je predstavio koautor američki profesor Robert M. Perito.