Kako nadalje na svojoj naslovnoj stranici piše FAZ, EU povjerenik Štefan Fuele bi u srijedu trebao predstaviti izvješće monitoringa koje sadrži listu s 10 nedostataka koje bi Hrvatska trebala ukloniti prije nego postane punopravna članica Europske unije. Najveći nedostaci se odnose na stanje u državnoj upravi koja, kako se navodi, "nije u dovoljnoj mjeri sposobna primijeniti pravne norme Europske unije". Daljnji problemi se odnose na neučinkovito i sporo sudstvo, nedovoljno zaštićene granice kao i neriješene probleme u području brodogradnje.
FAZ piše da se zemlje članice dosad nisu bavile najnovijim izvješćem, ali list se poziva na "diplomatske izvore" u Bruxellesu koji govore o mogućim mjerama koje Europska komisija može predložiti Vijeću Europske unije, a koje sežu od monitoringa nakon ulaska u EU pa sve do odgode datuma ulaska. O ovoj posljednjoj opciji, kako navodi list, "zasad se ne razmišlja".
List u istom broju objavljuje i komentar koji se u vrlo oštrom tonu osvrće na proces proširenja Europske unije.
"EU se zaklinjala da je naučila lekcije iz prošlosti po kojima nikad više u svoje članstvo neće primati koruptivne pseudo pravne države poput Rumunjske i Bugarske. Obećano je da će se u budućnosti svaku novu članicu stavljati pod povećalo. I što opet doživljavamo ovih dana, devet mjeseci prije planiranog ulaska Hrvatske u EU? Europska komisija predstavlja dugu listu nedostataka iako su pregovori s ovom zemljom okončani još prošle godine", stoji u komentaru kojeg je potpisao Nikolaus Busse, politički dopisnik FAZ-a iz Bruxellesa.
On zaključuje kako EU ponovno u slučaju Hrvatske radi istu grešku kao i u slučaju Rumunjske i Bugarske. "Zašto su opet sve instance u Bruxellesu i u zemljama članicama propustile kandidata koji očito ni na papiru ne ispunjava uvjete za članstvo u EU? Koliko zemalja koje još nisu zrele bi trebalo ući u EU?", upozorava komentator te zaključuje kako činjenica da proces proširenja "funkcionira po načelu automatskog pilota" predstavlja "najveću grešku Europske unije uopće".