Taj dan prvi je put obilježen 1931. na konvenciji ekologa u Firenci kako bi se upozorilo na ugrožene životinje, a prerastao je u događaj posvećen svim životinjama.
U Hrvatskoj, u čijim očuvanim staništima obitava velik broj životinjskih svojta ugroženih u Europi, strogo je zaštićen velik broj vrsta iz skupine sisavaca, poput vuka i risa, sve vrste šišmiša, dvije vrste dupina u Jadranu te sve vrste dupina i kitova koji se u njemu slučajno zateknu. Osim sisavaca zaštićen je i velik broj ptica, gmazova, vodozemaca, slatkovodnih i morskih riba te brojni beskralješnjaci, ističu u Državnom zavodu za zaštitu prirode.
Ugrožene životinje u Hrvatskoj štiti zakon koji, primjerice, propisuje 50 kuna kazne ako se kod koga nađe jedan prstac, a sa 100 tisuća kuna bio bi kažnjen netko ako bi ubio sredozemnu medvjedicu.
U svijetu je poznato oko 1,9 milijuna vrsta živih organizama, a pretpostavlja se da ih je gotovo stotinu puta više. Hrvatska je jedna od najbogatijih europskih zemalja po biološkoj raznolikosti i u njoj je poznato oko 38 tisuća vrsta, no pretpostavlja se da je taj broj znatno veći, čak do 100 tisuća.
U zadnjih nekoliko godina, primjerice, registrirano je oko 360 novih svojta kopnenih i slatkovodnih beskralješnjaka i 20 svojta morskih. Među ostalima otkrivene su i tri za znanost potpuno nove vrste slatkovodnih riba. To pokazuje da je stvarna biološka raznolikost u Hrvatskoj mnogo veća nego to pokazuju službeni podaci.
Udruga Prijatelji životinja navodi i da je datum 4. listopada odabran za obilježavanje Svjetskog dana zaštite životinja jer se tada ujedno obilježava dan svetog Franje Asiškog, koji se smatra zaštitinikom okoliša i životinja i poznatom po privrženosti svim živim bićima.
Dan zaštite životinja ove će se godine obilježiti u više od 70 zemalja diljem svijeta. Na taj dan, na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu, svoj će rad predstaviti udruge za zaštitu i prava životinja iz raznih krajeva Hrvatske, najavili su Prijatelji životinja. Navode kako će im se u podne pridružiti i pas Iskra u posebnim invalidskim kolicima, kojega su propucali lovci, kako bi simbolično predstavio otpor zlostavljanju i iskorištavanju životinja na svim područjima ljudskoga djelovanja.