Kako je objavila bonitetna kuća Rating, koja ekskluzivno zastupa interese kompanije D&B u Srbiji i u Crnoj Gori, glavni razlozi za snižavanje rejtinga Srbiji su usporeni gospodarski rast i rastući proračunski manjak.
Proračunski manjak je od siječnja do srpnja povećan za 32 posto na godišnjoj razini, te dosegnuo 79 posto planiranog ovogodišnjeg manjka.
Iz D&B-a ukazuju da će bez čvrste odluke da se javne financije stave pod kontrolu, proračunski manjak u 2012. premašiti šest posto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Iz političkih razloga, srbijanska vlada odbija smanjiti mirovine i plaće u javnom sektoru, a najavljen je i program subvencioniranih kredita gospodarstvu od milijardu eura, što dodatno utječe na povećanje manjka.
Rast manjka imat će cijenu, jer ako srbijanska vlada ne osigura kredit od Međunarodnog monetarnog fonda, onda će Narodna banka Srbije morati vladi pomoći promjenom dosadašnje monetarne politike, devalvacijom valute i većom inflacijom, što će utjecati na opću makroekonomsku stabilnost, upozorava D&B.
Ta bonitetna kuća kaže i da je na putu Srbije ka članstvu u EU došlo do zastoja uslijed sporog provođenja reformi u 2011. godini, ali i suspenzije tehničkih razgovora o budućnosti Kosova.
Od europskih zemalja, u skupini visokorizičnih država uz Srbiju su i Grčka, Rusija, Azerbejdžan, Gruzija, Kazahstan i Ukrajina.
U regiji i dalje najbolji rejting imaju Slovenija i Hrvatska, koje pripadaju zemljama s blagim rizikom, a slijede Bugarska, Makedonija, Rumunija, Albanija i Mađarska kao zemlje umjerenog rizika.
Niži rejting od Srbije u regiji ima samo Bosna i Hercegovina, koja je ocijenjena kao zemlja vrlo visokog rizika.
D&B je, kako se navodi, najveća i najstarija bonitetska kuća na svijetu koja postoji više od 160 godina, a ocjene boniteta koje radi omogućavaju smanjivanje poslovnih rizika i dostupne su preko interneta.