Stotinjak radnika te tvrtke prosvjedovalo je danas na Markovu trgu tražeći da im Vlada omogući da kroz radničko dioničarstvo (ESOP) postanu većinski vlasnici tvrtke te da USKOK i DORH napokon riješe slučajeve kriminala koje su im prijavili.
Inkret u priopćenju ističe kako su prosvjed "nekolicine radnika" predvodili "odmetnuti" članovi Uprave Milić Bijelić i Stjepan Planinić "koji manipulacijama i zastrašivanjima radnika pokušavaju održati kontrolu nad poduzećem, unatoč odlukama većinskog vlasnika i odbijajući objasniti nastanak višemilijunskih dugovanja tijekom njihovog samovoljnog, a posve nelegitimnog upravljanja poduzećem".
"Odmetnuta Uprava - Bijelić i Planinić se ponaša prema obrascu - poslije nas potop - ako ne uspijemo u svojem naumu da zataškamo sve propuste, onda neka firma propadne, samo da se dokaže kako smo u pravu. I tada ćemo okriviti većinskog vlasnika - državu", tvrdi Inkret dodajući kako je njemu kao predsjedniku Uprave već mjesecima nezakonito zabranjen pristup u tvornicu.
Osvrćući se na skupštinu društva, održanu 31. kolovoza, uz ostalo navodi i kako na njoj nisu prihvaćena godišnja financijska izvješća, izvješća Uprave i Nadzornog odbora, kao ni odluka o pokriću gubitaka iz 2011. u iznosu od 4,8 milijuna kuna, te da razrješnice nisu dobili zamjenik predsjednika Nadzornog odbora Božo Vučemilović-Šimunović i član Željko Pinturić, te "odmetnuti članovi Uprave" Planinić i Bijelić.
Ističe i kako njih dvojica plasiraju priče o velikim poslovnim uspjesima, ali odbijaju objasniti višemilijunske gubitke u posljednjih par godina, pri čemu iznosi i podatak kako je gubitak u prvoj polovici ove godine iznosio 6,8 milijuna kuna. Inkret tvrdi i da se ne zna u što je i kako utrošeno 88 milijuna kuna svježeg novca uplaćenog 2008. od strane države kao naplata posla u Iraku, da se ne zna ni kako je nastalo novih 40 milijuna kuna gubitka od 2009. do danas, što je iznos koji čini gotovo trećinu RIZ-ovog kapitala.
Osvrćući se na traženja za ESOP-om, navodi kako se pri tom "sustavno i namjerno prešućuje činjenica da su radnici ranije već bili vlasnici dionica koje su prodali tajkunima u jeku privatizacije s početka devedesetih godina prošlog stoljeća, kao i to, da je uz suglasnost malih dioničara provedena dokapitalizacija društva od strane države 2008.".
Inkret među ostalim upozorava i da društvo neuredno podmiruje svoje obveze prema državi te neuredno plaća doprinose radnicima, kako "predstavnici fantomske Udruge branitelja RIZ-a prijete oružjem ukoliko dođe do provedbe legalnih odluka Skupštine društva, u skladu s zaključcima Vlade RH". Pita također čijim se novcem plaćaju zaštitari koji selektivno puštaju djelatnike u poduzeće i zabranjuju ulazak predsjedniku Uprave Inkretu, itd.