Dow Jones indeks oslabio je 0,39 posto, na 13.254 boda, dok je S&P 500 pao 0,61 posto, na 1.429 bodova, a Nasdaq indeks 1,03 posto, na 3.104 boda.
Prošloga je petka S&P 500 indeks dosegnuo najvišu razinu od siječnja 2008. godine, što je neke ulagače navelo na povlačenje dobiti s tržišta uoči sjednice čelnika američke središnje banke polovicom tjedna.
Nakon razočaravajućih podataka s američkog tržišta rada, većina analitičara očekuje da će Fed u četvrtak najaviti novi, treći krug kvantitativnog popuštanja monetarne politike.
No, kako se taj potez američke središnje banke očekuje već mjesecima, vjerojatno je već ugrađen u cijene dionica, pa je pitanje ima li još prostora za rast tržišta, kažu analitičari.
Nesigurnost je tim veća što će ovoga tjedna njemački ustavni sud donijeti odluku o tome je li uspostava europskog fonda za financijsku pomoć ESM u skladu s njemačkim zakonima.
Prošlotjedna najava odlučnih mjera Europske središnje banke za suzbijanje dužničke krize pozitivno utječe na tržište, no ako njemački ustavni sud ne ispuni očekivanja, to bi zakompliciralo situaciju u eurozoni.
Loše na tržište utječe i niz izvješća o slabosti najvećih svjetskih gospodarstava. Eurozona je na pragu recesije, a jučer objavljeni slabi podaci o trgovinskoj razmjeni potvrdili su da se usporava rast kineskog, drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE oslabio je 0,03 posto, na 5.793 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,01 posto, na 7.213 bodova, a pariški CAC 0,37 posto, na 3.506 bodova.